Hlavní obsah

Sesazený Husák po kolapsu formálně zůstává v čele liberecké policie

Foto: ČTK

Vladislav Husák.

Reklama

1. 2. 2021 11:26

Vladislav Husák zatím formálně zůstává libereckým krajským policejním ředitelem. Odvolání z funkce kvůli účasti na oslavě v teplickém hotelu předminulý týden si kvůli svému zdravotnímu stavu doposud nepřevzal.

Článek

„Po dobu nepřítomnosti ho zastupuje jeho náměstek,“ sdělila dnes mluvčí Policejního prezidia ČR Kateřina Rendlová. Policejní prezident Jan Švejdar odvolal Husáka k dnešnímu dni, zároveň s ním vede kázeňské řízení. Policista ale v pátek skončil v nemocnici.

„Vzhledem k tomu, že Vladislav Husák dosud nepřevzal rozhodnutí o odvolání z funkce krajského ředitele pravděpodobně z důvodu současné pracovní neschopnosti a jeho převelení na jiné služební místo není proveditelné, formálně zůstává ředitelem liberecké policie,“ uvedla Rendlová. Policie tak podle ní nemůže podle zákona ustanovit na toto místo někoho jiného.

Policista měl ode dneška působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, zároveň po rozhovoru se Švejdarem minulý týden požádal o dovolenou. V pátek se ale Husákovi udělalo zle na policejní stanici v Kořenově na Jablonecku, kolegové zavolali záchranáře. S podezřením na interní onemocnění ho do nemocnice přepravil vrtulník. Podle Seznam Zpráv existovalo podezření na infarkt. Policejní prezident následně uvedl, že je Husákův stav stabilizovaný. K dalšímu vývoji se už policie ani nemocnice nechtěly vyjadřovat.

Husák byl 23. ledna na oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v hotelu Prince de Ligne, která znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. Policejní prezident označil Husákovu účast na oslavě za neomluvitelnou. V pátek v rozhovoru pro server Blesk.cz dodal, že policista poškodil svým chováním celý sbor. „Měl by za své jednání přijmout odpovědnost, omluvit se a odejít. Já bych to na jeho místě udělal,“ uvedl. K vyvození osobní odpovědnosti Husáka vyzval také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát. V čele agentury rozdělující miliardy korun na sport ale zůstal. Na funkci kvůli účasti na Bendově oslavě rezignoval také šéf fotbalových Teplic Petr Hynek či teplický zastupitel Michal Kasal.

Reklama

Doporučované