Hlavní obsah

Hyperloop by mohl v Praze stát už za 15 let, říká vesmírný architekt Tomáš Rousek

27. 2. 2019

O tom, jak se bude cestovat v Česku za pár let s vesmírným architektem Tomášem Rouskem. (Video: Seznam.cz)

Tomáš Rousek spolupracoval s NASA i Evropskou vesmírnou agenturou, pro Prahu navrhl terminál hyperloopu na Jižním Městě. Takové cestování by podle něj mohlo být realitou už za 15 let. Při plánování bychom totiž měli myslet víc dopředu.

Článek

Nápad vozit náklad a cestující v podtlakové trubce je starý přes sto let. Poslední roky hyperloop propaguje hlavně americký miliardář Elon Musk, politici o něm zatím příliš neuvažují, to je ale podle vesmírného architekta Tomáše Rouska škoda.

„Když plánujeme například dostavbu dálnice, měli bychom uvažovat i o tom, co bude nad ní a pod ní. Neměli bychom tyto projekty oddělovat, ale spíš spojovat. Nad i pod dálnicí by tak mohla být trubice, kterou by cestovali auta, vlaky i lidé,“ řekl Rousek v rozhovoru pro Seznam. Nejen v Praze, ale i v celé České republice jsou podle Rouska místa, která by byla k výstavbě technologicky nových způsobů cestování ideální.

Tomáš Rousek je jeden z hostů Mezinárodní konference Innovation In Aviation 2019, která začne už zítra v Praze. Setkají se na ní inovátoři a experti z oblasti letectví a zabývat se budou například otázkou využití umělé inteligence nebo elektromobility v letectví.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.