Hlavní obsah

Index insolvencí: Pokračuje mírný nárůst insolvenčních návrhů

30. 6. 8:46
aktualizováno • včera 15:22

Česká ekonomika se vyrovnává s důsledky pandemie covid-19. Seznam Zprávy ve spolupráci s analytiky ze společnosti CRIF připravily nový index, který ukazuje, jak krize aktuálně dopadá na firmy a podnikatele.

Článek

Index insolvencí Seznam Zpráv vychází z dat analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Číslo vyjadřuje poměr počtu insolvenčních návrhů (zahájení insolvenčních řízení) všech typů subjektů, tj. insolvenčních návrhů u právnických osob, fyzických osob – podnikatelů a fyzických osob zahájených v posledním týdnu ve srovnání s týdenním průměrem insolvenčních návrhů v roce 2019.

V grafu je patrný pokles zejména v posledním týdnu března, v dubnu a v květnu (od 13. týdne). Omezení v souvislosti s opatřeními vlády se pravděpodobně odrazila i v práci soudů a institucí, které pomáhají lidem i živnostníkům s přípravou návrhu na oddlužení. Relativně nízký počet insolvenčních návrhů v dubnu a v květnu odráží očekávání, jak bude vypadat definitivní podoba podpory státu (věcně a časově) nejen pro živnostníky, ale i pro lidi (vliv na jejich koupěschopnou poptávku) a firmy (vliv na odbyt zboží a služeb).

Zvýšený počet firemních bankrotů v červnu byl způsobený částečně tím, že soudy doháněly agendu z minulých měsíců, kdy fungovaly v omezeném režimu.

Nově vyhlášená insolvenční řízení se týkají zvlášť právnických osob, fyzických osob (FO) a fyzických osob – podnikatelů (FOP).

U právnických osob se každé řízení vždy týká jednoho subjektu. U FO a FOP se kombinují údaje o IČ a osobě (každá FOP s IČ je také zároveň osoba) – tyto případy jsou přiřazeny jen k FOP. U fyzických osob jsou dost často uvedeni manželé, v takovém případě je ale řízení počítáno jen jednou.

U obou typů fyzických osob obsahuje 95 procent návrhů na bankrot návrh na řešení formou oddlužení.

Vyhlášení znamená již prohlášený úpadek. Jde o tyto stavy: prohlášený konkurz, v úpadku, povolená reorganizace, prohlášený konkurz po zrušení vrchním soudem, povoleno oddlužení.

Ke každému jednacímu číslu se bere vždy jen první z výše uvedených možností.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené