Hlavní obsah

Index nemovitostí: Poptávku po vlastním bydlení táhnou hlavně byty

Reklama

17. 7. 2020 5:30
aktualizováno • 29. 7. 10:48

Odrazila se nějak koronavirová krize na trhu s realitami v Česku? Seznam Zprávy ve spolupráci s webem Sreality.cz připravily Index nemovitostí, který sleduje, jak se oproti předchozímu roku změnil zájem o vlastní bydlení.

Článek

Index nemovitostí Seznam Zpráv zobrazuje poptávku po nemovitostech k bydlení na největším českém realitním webu Sreality.cz. Sleduje počet unikátních uživatelů, kteří alespoň jednou za daný týden vyhledali inzerát, jenž se týká nemovitostí na bydlení: na prodej bytů, rodinných domů a stavebních parcel. Číslo vyjadřuje, jak se v procentech meziročně změnil celkový zájem o zmíněné reality.

Lidé se během krize patrně začali více zajímat o realitní trh – hodně se o něm mluvilo a mluví kvůli odlivu turistů, kvůli možnému zadlužení lidí, zda se bude někam hýbat – a navíc mají více času sledovat portály. Počty zhlédnutí nabídek proto oproti roku 2019 významně narostly a letos během jara převyšovaly i loňský rok.

„Přetrvávají důvodné obavy, že v následujících měsících poroste inflace, a nemovitosti jsou ideální cesta k uložení a zhodnocení úspor. Dnešní investice do bytu se v budoucnu určitě zhodnotí, přestože se dnes byty zdají neuvěřitelně drahé. Příležitost ke koupi vlastního bydlení za lepších podmínek tedy téměř jistě v následujících letech nepřijde,“ komentuje trend ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Jak dodává, poptávku a ceny bytů by mohly dočasně srazit jedině banky, kdyby úrokové sazby dohnaly až do rekordních výšin. „To by ale zase znamenalo zhoršení dostupnosti bydlení pro koncové zákazníky, protože by nedosáhli na úvěry,“ připomíná Zuzák.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované