Hlavní obsah

Arenbergerova aféra s pronájmem je podle opozice důvodem k rezignaci

Foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) čelí několika skandálům.

Reklama

14. 5. 12:34
aktualizováno • 14. 5. 14:29

Informace Seznam Zpráv o tom, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil, jsou podle některých opozičních stran důvodem k jeho rezignaci.

Článek

Pokud nedokáže Arenberger vše uspokojivě vysvětlit, měl by ve vládě podle Pirátů či TOP 09 skončit, o morálním pochybení ministra a důvodu k rezignaci hovoří ve svém vyjádření také šéf SPD Tomio Okamura.

Seznam Zprávy ve čtvrtek napsaly, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele. Arenberger v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Z právního hlediska je podle něj smlouva v pořádku.

Piráti připomněli, že kvůli majetkovým nejasnostem odeslal v úterý Arenbergerovi písemnou interpelaci poslanec strany Lukáš Černohorský. „Následně navrhujeme, aby celou věc projednal ještě kontrolní výbor Sněmovny. Zjištění o nájmu všechny pochybnosti jen dále umocňuje. Pokud nedokáže pan ministr vše uspokojivě vysvětlit, což se zatím nedaří, měl by odstoupit,“ sdělila mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

„Je to morální pochybení a ministr by měl rezignovat, jelikož neuváděl pravdu a vláda nadále ztrácí důvěru občanů,“ napsal Okamura.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že vládě je nutné vyslovit nedůvěru, protože musí skončit nekončící série kauz a afér. V případě Arenbergera podle něj nejde o jedno opomenutí, ale o stále nové a nové nejasnosti a problémy. „Za nejzávažnější pokládám podivné propojování veřejných a soukromých aktivit ředitele nemocnice. Ministr by z toho střetu zájmů měl vyvodit odpovědnost,“ uvedl Fiala.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru ironicky zmínila, že si premiér Andrej Babiš (ANO) zřejmě vybírá ministry podle počtu kauz, aby se zapomnělo na jeho vlastní. „Nový den – nový důvod k rezignaci ministra Arenbergera,“ uvedla.

Šéf lidovců Marian Jurečka připomněl nedávné Arenbergerovo vyjádření, že řada nemovitostí chyběla v majetkovém přiznání kvůli tomu, že se automaticky „neprokopírovaly“ z katastru nemovitostí. „Nechápu to pohoršování nad panem ministrem. Tak jak se omylem ‚nepropsal‘ majetek v majetkovém přiznání, tak se náhodou ‚propsal‘ nájemní vztah fakultky do jeho nemovitosti. Co nám na tom je nejasné, komu z vás se to občas nestane!“ napsal na Twitteru.

Podle šéfa Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana by měl ministr odstoupit okamžitě. „Dvojí podezření ze střetu zájmů, možné krácení daně, zapomenutých 60 nemovitostí v majetkovém přiznání… Neznám zemi, kde by ministr s takovou zátěží přežil byť do druhého dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží jako Andrej Babiš, tak se normy tragicky posunuly,“ uvedl Rakušan.

Babiš dnes podobně jako u dalších zjištění o majetku ministra zdravotnictví uvedl, že Arenberger musí záležitost do detailu vysvětlit. „Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku,“ řekl Babiš.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované