Hlavní obsah

Insolvenční zákon a exekuční řád, Sobotka se sešel s Pelikánem a rozdal úkoly

 

Reklama

21. 11. 2016 11:09

Premiér Bohuslav Sobotka pokračuje v bilančním kolečku mezi členy vlády.

Článek

Předložit rychle vládě návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci, to jsou hlavní požadavky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Podle premiéra jde o klíčové normy v resortu justice pro zbývající rok funkčního období vlády, protože mohou pomoci lidem v obtížné životní situaci.

„To jsou normy, které potřebujeme, aby prošly Parlamentem. Týkají se oblasti, která je velmi problematická z pohledu naší společnosti - situace lidí, kteří jsou předlužení, podmínek pro fungování exekucí, aby nebyly zneužívány exekuce. Aby lidé, kteří se dostanou do této složité životní situace, vůbec měli šanci se z ní ještě někdy dostat," řekl Sobotka. Sobotka také uvedl, že Pelikánův příchod na ministerstvo po Heleně Válkové urychlil práci úřadu, kde bylo zpočátku volebního období pomalé tempo práce.

Premiér také od ministra spravedlnosti očekává předložení novely občanského zákoníku, novely zákona o znalcích nebo novely zákona o veřejném opatrovnictví. Sobotka zdůraznil, že je třeba, aby vláda zákony projednala nejpozději na přelomu roku, aby je Sněmovna před volbami ještě stihla schválit.

Pelikán přiznal, že termíny pro schválení připravovaných zákonů jsou napjaté. „Jsem rád, že premiér přislíbil podporu tomu, aby se ty zákony nezasekly někde po cestě a přišly včas do Poslanecké sněmovny," řekl. Vyjádřil přesvědčení, že zákonodárci mohou připravované normy schválit ještě před koncem funkčního období Sněmovny.

Sobotka s Pelikánem shodně uvítali, že se daří zaměstnávat více vězňů, a vyjádřili přesvědčení, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu. Premiér také ocenil ministra za to, že pokročil s přípravou zavedení elektronických náramků pro vězně, které mají sloužit u trestu domácího vězení.

Sobotka se schází s jednotlivými ministry na bilančních schůzkách, kde chce vytyčit priority pro zbývající rok své vlády. Pelikán byl čtvrtým členem kabinetu, s nímž premiér jednal. V úterý budou následovat jednání s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované