Hlavní obsah

Institut Václava Klause přišel o jednoho ze svých největších sponzorů

Institut Václava Klause zveřejnil seznam svých dárců za loňský rok.

Reklama

2. 7. 2019 17:05

Celkově si přišel Institut Václava Klause za rok 2018 na darech na více než 12,5 milionu korun.

Článek

Institut Václava Klause přišel loni o jednoho ze svých velkých sponzorů.

Největší česká mlékárna Madeta věnovala organizaci, jejímž smyslem je rozvíjet politický a ideový odkaz Václava Klause, do roku 2017 4,6 milionu korun.

V loňském roce však již od této společnosti Institut Václava Klause nic nedostal. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou IVK v pondělí zveřejnil. A předseda představenstva Madety Milan Teplý Seznamu řekl, že v současné době o další finanční podpoře bývalého prezidenta ani neuvažuje.

„Od samotného začátku, když skončil prezidentování a rozjel institut, tak jsme to sponzorovali. Já jsem měl smlouvu a ta se poté už neobnovila,“ řekl Seznamu Teplý.

Mezi dárci Institutu Václava Klause dál zůstává několik jiných firem. V popředí je PPF Banka nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Loni dala institutu 10 milionů. Je to o milion více, než PPF Banka darovala v předešlých několika letech.

„Navýšení finanční podpory odpovídá obecnému zvýšení běžných nákladů na provoz institutu,“ uvedla mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.

Celkově se výše sponzorského daru od PPF Banky pro Klausův institut vyšplhala už na 75,5 milionu.

Výzva s Václavem Klausem. Video: Martina Spěváčková, Seznam Zprávy

Korejská firma KOS Wire Europe poslala – jako v předešlých letech – institutu 1,2 milionu korun.

Autobusová firma ICOM Transporta Zdeňka Kratochvíla pak jeden milion korun.

Kratochvíl v médiích před dvěma roky mluvil o tom, že sponzoruje Klause proto, že toho dělá pro Českou republiku strasně moc a jeho institut je tady potřeba.

Média však v této souvislosti upozorňovala i na to, že Klaus udělil v roce 2008 Kratochvílovi milost, když byl vyšetřován kvůli prodeji bezcenných akcií firem z Bahamských ostrovů.

Foto: Seznam.cz, Seznam Zprávy

Seznam dárců za rok 2018 podle výroční zprávy.

Na seznamu sponzorů jsou opět také bývalí členové bankovní rady České národní banky z Klausovy éry: Pavel Řezábek a Kamil Janáček. Řezábek daroval 100 tisíc korun, Janáček pak 50 tisíc.

Dar dostal Institu Václava Klause mimo jiné i od Petra Kynštetra, dlouholetého vedoucího kanceláře Poslanecké sněmovny a v současné době velvyslance v Irsku, nebo společnosti Česká zbrojovka.

Reklama

Doporučované