Hlavní obsah

Internetová Portu Gallery nabídne investici do modrých mauritiů

Foto: Seznam.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

1. 2. 2021 22:50

Češi budou moci investovat do poštovních známek známých jako modrý mauritius. Investiční internetová galerie Portu Gallery nabídne investiční úpis do desky s 12 kusy modrých mauritiů s nápisem post paid z roku 1848.

Článek

Celková hodnota úpisu je 1,41 milionu korun. Možnost koupit si podíl na této investici bude otevřena 2. února a potrvá nejpozději do 9. února. Oznámila to finanční skupina Wood & Company, která za Portu Gallery stojí.

Předmětem nabízené investice je měděná deska s kompletní sestavou dvoupencových známek. Ta má co nejlépe reprezentovat původní 12kusový aršík, ve kterém byly tyto známky vydávané.

Známky modrý mauritius navrhl a na ostrově Mauricius také tiskl rytec a miniaturista J. O. Barnard, který je i autorem nejslavnější známky všech dob - modrého mauritia s raritním označením post office (namísto správného post paid) z roku 1847. Nabízená sestava modrých mauritiů byla vystavena jako jeden z nejvýznamnějších exponátů na výstavě Poklady světové filatelie, která se konala v prosinci v Národním muzeu v Praze.

„Jsou známy i další rekonstrukce modrých mauritiů post paid, ale jen tato sestava se může pochlubit spojením tří největších legend světové filatelie, jimiž byli hrabě Philipp von Ferrary, Arthur Hind a Maurice Burrus. Osobní otisk těchto tří filatelistických legend, kteří sestavu postupně vlastnili a vylepšovali doplňováním kvalitnějších známek, činí právě z této rekonstrukce světový unikát,“ uvedl filatelista a člen investiční komise Portu Gallery Radek Novák.

Modrý mauritius post paid patří k nejhledanějším známkám britských kolonií a je perspektivním investičním artiklem. Tento set mauritiů je v současnosti podle Nováka nejprestižnějším objektem na českém filatelistickém trhu. Katalogová cena nabízené položky je 82 000 liber (zhruba 2,4 milionu korun).

Portu Gallery otevřela v loňském roce filatelistický segment úpisy do raritní česko-slovenské známky Meziarší Nitra 1 Kč z roku 1933 za 990 000 korun a dále do kolekce prvních známek světa v hodnotě 1,25 milionu korun. Investice do raritních filatelistických exponátů poskytly za posledních deset let zhodnocení 62 procent.

Poslední úpisy na Portu Gallery trvaly řádově jednotky minut. Do uzavřených i stávajících úpisů v online galerii investoři vložili více než 50 milionů korun.

Podle webu Portu Gallery se za posledních deset let ze sběratelských předmětů nejvíce zhodnocovaly mince, o 193 procent, a tedy více než akcie, jejichž zhodnocení bylo 162 procent. Auta se zhodnotila o 162 procent, umění o 142 procent a více než stoprocentní zhodnocení měly ještě víno, barevné diamanty a šperky.

V Česku už několik let fungují specializované fondy na investování třeba do umění, vína či raritních automobilových veteránů. Většinou však zájemci o investování v nich potřebovali vysoké, třeba milionové částky.

Reklama

Související témata:

Doporučované