Hlavní obsah

Íránci při námořním cvičení trefili vlastní podpůrnou loď: 19 mrtvých

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek ze společných íránsko-rusko-čínských námořních manévrů loni v prosinci.

Reklama

11. 5. 2020 11:09

Po sestřelení ukrajinského civilního letadla letos v lednu se íránská armáda dopustila dalšího přehmatu. Při vojenských manévrech v Ománském zálivu trefila vlastní plavidlo.

Článek

Při cvičení íránského námořnictva v Ománském zálivu zahynulo 19 námořníků a dalších 15 bylo zraněno. S odvoláním na pondělní sdělení íránské armády o tom informovala agentura AP. Íránská média uvedla, že se nehoda stala poté, co se podpůrné plavidlo při cvičení příliš přiblížilo k cíli dalších lodí.

Incident se stal v ochranném pásu jihoíránského přístavního města Džásk v Ománském zálivu v neděli při cvičení íránského námořnictva, uvedla íránská televize s odkazem na prohlášení námořnictva. To původně informovalo nejméně o jednom mrtvém námořníkovi. Armáda ale následně podle agentury AP upřesnila, že o život přišlo nejméně 19 námořníků a dalších 15 lidí bylo zraněno.

„Plavidlo Konárak zasáhla střela včera (v neděli) odpoledne při vojenském cvičení,“ uvedla státní televize na svých webových stránkách s tím, že incident se stal u jihoíránských břehů. Podle televize se zasažené podpůrné plavidlo při cvičení příliš přiblížilo k jednomu z cvičných cílů. Ty měla loď za úkol rozmisťovat pro další plavidla.

Polooficiální íránská tisková agentura Fars sdělila, že nehoda se stala na palubě podpůrného plavidla íránské výroby, které je schopné odpalovat raketové střely. Loď byla zařazena do flotily v roce 2018. Agentura IRNA dříve informovala o 12 hospitalizovaných námořnících a dalších třech lehce zraněných. „Okolnosti této nehody jsou nyní podrobeny technickému vyšetřování,“ dodala další íránská tisková agentura ISNA.

Nehodu média bedlivě sledují, neboť Ománský záliv, na který na západě navazuje Hormuzský průliv, je mimořádně citlivou námořní trasou, kterou proudí asi pětina světové ropné produkce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované