Hlavní obsah

ISS přivítala nové obyvatele. Do vesmíru zamířili dva Američané a Rus

Ze Sojuzu do ISS vede jen úzký průlez (Video: AP)

Reklama

13. 9. 2017 12:08

Tři noví členové posádky doplnili tým ISS do obvyklého počtu šesti lidí. Do vesmíru je vynesla loď Sojuz.

Článek

Ruská kosmická loď Sojuz MS-06 s tříčlennou posádkou ve středu nad ránem úspěšně přistála na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Po necelých šesti hodinách letu tam dopravila ruského kosmonauta Alexandra Misurkina a americké astronauty Marka Vande Heie a Josepha Acabu.

Sojuz odstartoval z kosmodromu v kazašském Bajkonuru v úterý po jedenácté hodině večer našeho času a po čtyřech obletech kolem Země zakotvil u orbitálního komplexu.

Misurkin, Vande Hei a Acaba doplní posádku ISS na obvyklých šest členů. Pro Vande Heie je to první cesta do vesmíru, Misurkin má před sebou druhou misi na ISS a Acaba dokonce třetí. Na oběžné dráze Země stráví přibližně pět měsíců.

Z ISS se předminulou neděli vrátili na Zemi Američané Peggy Whitsonová a Jack Fischer a Rus Fjodor Jurčichin. Whitsonová překonala americký rekord v celkové délce pobytů ve vesmíru, který nyní činí 665 dnů. Světovým rekordmanem v době pobytu ve vesmíru je ale Rus Gennadij Padalka, který při pěti letech strávil v kosmu 878 dní.

Jak vypadá vesmírná procházka? Podívejte se.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené