Hlavní obsah

Itálie čeká na dočasnou vládu, volby možná budou už v červenci

Foto: ČTK

Itálie čeká na dočasnou vládu.

29. 5. 2018 23:01

Itálie se zatím nedočkala ani prozatímní vlády a v zemi se již začaly rojit spekulace, že by se nové parlamentní volby po selhání pokusu dvou nejsilnějších stran o sestavení koaličního kabinetu mohly konat již v červenci. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké hlavním parlamentním stranám.

Článek

Ekonom Carlo Cottarelli, pověřený sestavením prozatímní úřednické vlády, dnes oproti očekávání zatím nepředložil prezidentu Sergiu Mattarellovi seznam navrhovaných ministrů. Podle agentury AFP Cottarelli dnes hovořil s prezidentem několik desítek minut, ale při odchodu z prezidentského paláce neučinil před čekajícími novináři žádné prohlášení.

Mluvčí prezidentské kanceláře Giovanni Grasso posléze informoval, že Cottarelli „seznámil prezidenta se situací“. „Oba se opět uvidí zítra (ve středu),“ dodal.

Budoucí kabinet nemá naději na získání důvěry parlamentu, a zemi tak povede do předčasných parlamentních voleb na podzim. Z toho mohou i vyplývat Cottarelliho potíže se sháněním lidí do ministerských křesel.

Členové protiimigrační a euroskeptické Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S), kterým Mattarella v neděli nedovolil sestavit koaliční vládu kvůli sporu o obsazení funkce ministra financí, ihned poté dali najevo, že úřednickou vládu nepodpoří. Vůdce M5S Luigi Di Maio označil pověření Cottarelliho za absurdní.

Důvěru budoucímu týmu odmítl přislíbit i vůdce pravicové strany Vzhůru, Itálie (FI) a expremiér Silvio Berlusconi.

Podle Reuters je tak možné, že prozatímní vláda ani nevznikne. Do voleb by pak Itálii mohla dovést dosluhující vláda v demisi premiéra Paola Gentiloniho. Prezident Mattarella by mohl v příštích dnech rozpustit parlament a volby vyhlásit v polovině prázdnin - na nejbližší možný termín 29. července.

Pro co nejbližší termín jsou nejen M5S, Liga a FI, ale i hlavní poražený březnových voleb, Demokratická strana, která Mattarellovo rozhodnutí nedovolit vznik koaliční vlády populistických stran vřele podpořila.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené