Hlavní obsah

Izraelská armáda po více než deseti letech přiznala zničení jaderného reaktoru v Sýrii

Izraelská armáda přiznala zničení syrského jaderného reaktoru z roku 2007. (Video: Veronika Krátká, AP, Reuters)

 

Reklama

21. 3. 2018 9:22

Zničení syrského jaderného reaktoru z roku 2007, které Izrael přiznal, mělo podle armády zlikvidovat hrozbu pro zemi i celý region. Podle dřívějších informacích se na jeho stavbě měla podílet i KLDR.

Článek

Izraelská armáda ve středu oficiálně přiznala, že v roce 2007 zničila zařízení na východě Sýrie, které považovala za jaderný reaktor. Nálet podle ní zlikvidoval hrozbu pro Izrael i celý region a byl varováním pro ostatní, informovala agentura AP.

Ačkoli se všeobecně věřilo, že za útokem na syrské zařízení v provincii Dajr az-Zaur z 6. září 2007 byl Izrael, oficiálně to židovský stát dosud nepřiznal. Proč se tak teď rozhodl učinit, není podle agentury AP jasné. Krok by ale mohl souviset s plánovaným vydáním pamětí expremiéra Ehuda Olmerta, ale chápán by mohl být také jako varování adresované Íránu.

„Poselstvím útoku na reaktor z roku 2007 je, že Izrael nebude tolerovat výstavbu, která by mohla představovat ohrožení jeho existence,” uvedl dnes náčelník izraelského generálního štábu Gadi Eisenkot. V prohlášení armáda sdělila, že přísně tajnou operaci provedlo osm stíhaček F-15. Zničené zařízení v komplexu Kibár na východě Sýrie mělo být podle ní uvedeno do provozu na konci roku 2007. Podle dřívějších informací se na budování jaderného reaktoru na východě Sýrie podíleli Severokorejci a finančně i Írán. Dohoda mezi Damaškem a Pchjongjangem byla údajně podepsána v roce 2002.

Sýrie budování reaktoru nikdy oficiálně nepřiznala, podle prezidenta Bašára Asada útočili Izraelci na „nepoužívaný vojenský objekt”. Existenci jaderného reaktoru potvrdily v dubnu 2008 USA s tím, že byl jen několik týdnů před dokončením. Generální ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii Jukio Amano pak 28. dubna 2011 prohlásil, že Izrael skutečně v roce 2007 bombardoval tajný syrský jaderný reaktor.

Likvidace syrského jaderného zařízení z roku 2007 se podobala izraelskému zničení iráckého jaderného reaktoru v Osiraku v červnu 1981. Tehdy byl útok všeobecně odsouzen, a to i ze strany USA. V době první války v Perském zálivu, při které ostřeloval Irák raketami židovský stát i Saúdskou Arábii, nicméně děkovala Izraeli řada osobností za zastavení deset let starého iráckého jaderného programu.

Východosyrské zařízení, jež před více než deseti lety Izrael zničil, leželo v oblasti, kterou v posledních letech ovládali radikálové z teroristické organizace Islámský stát. „Představte si situaci, jaká by dnes panovala, kdyby byl v Sýrii jaderný reaktor,” uvedl v prohlášení izraelské armády velitel letectva Amikam Norkin. „Myslím, že rozhodnutí Izraele zničit reaktor je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které se tu přijalo za posledních 70 let,” dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované