Hlavní obsah

Jak dobře fungují roušky? První rozsáhlá studie z reálného života to ukazuje

Foto: Getty Images

Nový výzkum je založen na studii více než 300 tisíc lidí (Ilustrační fotografie).

Reklama

25. 10. 9:25

Roušky chrání před covidem-19. Tak zní závěr rozsáhlé klinické studie z Bangladéše, která potvrzuje už dříve uskutečněné výzkumy. Nejlepší výsledky hlásí roušky chirurgické, látkové jsou na tom už o něco hůře.

Článek

Od začátku koronavirové pandemie byly na světě provedeny stovky nejrůznějších pozorovacích i laboratorních studií, které se zajímaly o účinnost roušek. Kritici jejich povinného nošení ale zdůrazňovali třeba nedostatek relevantních randomizovaných klinických studií, jež by účastníky náhodně rozřazovaly buď do kontrolní skupiny, nebo do skupiny intervenční.

Nový výzkum, který v září zveřejnil web Innovations for Poverty Action, je však založen na randomizované studii zahrnující téměř 350 000 lidí z celého bangladéšského venkova.

Tam výzkumný tým distribuoval různé druhy ochrany dýchacích cest a propagoval jejich používání. Výsledkem autorům materiálu bylo zjištění, že chirurgické roušky ve vesnicích opravdu snižují přenos viru.

„Tímhle by debata měla skončit,“ cituje vědecký časopis Nature Ashley Styczynskiovou, která se na Stanfordově univerzitě zabývá infekčními chorobami a je spoluautorkou dané studie. Materiál zatím neprošel recenzním řízením.

Jedním ze způsobů, kterým byli bangladéšští venkované vedeni k nošení roušek, byly pobídky zdravotníků na veřejných místech. Díky těm se používání ochrany úst a nosu trojnásobně zvýšilo. Z pouhých 13 % v kontrolních vesnicích se stalo 42 % v těch místech, kde bylo nošení roušek podporováno.

Výzkumníci následně porovnali počty nakažených z obou druhů míst. Počet symptomatických případů nákazy byl menší ve vesnicích s podporou roušek než v těch bez ní. Rozdíl byl sice pouhých 9 %, podle výzkumníků je ale skutečné snížení rizika nejspíše mnohem větší, a to z toho důvodu, že tým neprováděl testy u lidí bez příznaků nebo u těch, jejichž příznaky nesplňovaly definici covidu-19 podle Světové zdravotnické organizace.

Stále však záleží také na materiálu, z něhož rouška je. Těm chirurgickým výzkumníci připisují pokles rizika o 11 %, zatímco látkovým jen 5 %. Tyto výsledky podpořily laboratorní experimenty, které jsou také součástí rozsáhlé studie.

Chirurgické roušky se ukázaly jako funkční i poté, co je tým desetkrát vypral. Navzdory tomu byl výrobek schopen odfiltrovat 76 % částic, jež dokázaly přenášet SARS-CoV-2 vzduchem. Pro porovnání lze uvést účinnost u třívrstvé látkové roušky, která ještě před použitím ukázala pouhých 37 %.

Roušky jsou stále zásadní zbraní v boji s koronavirem v mnoha zemích s nízkým či středním příjmem, kde je přístup k vakcínám buď minimální, nebo ani neexistuje. Podle webu Our World in Data například první dávku vakcíny v chudých zemích obdržela pouze 3 % lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované