Hlavní obsah

Jak se budou otevírat bazény? Některým se to pro 300 lidí nevyplatí

V pondělí mohou znovu otevřít areály koupališť a akvaparků. Platí ale kapacitní omezení tří set lidí. (Video: Vlasta Macháčová, Tomáš Svoboda, Jan Kozel, Seznam Zprávy)

 

Reklama

22. 5. 2020 10:38

V pondělí mohou po pandemických restrikcích otevřít také akvaparky nebo koupaliště. Některé to kvůli omezení kapacity neudělají.

Článek

Skoro tři měsíce museli mít zavřeno. Pondělní restart však paradoxně dělá provozovatelům akvaparků nebo koupališť ještě větší starosti. Vládní koronavirové omezení kapacity na 300 lidí totiž těm největším ani zdaleka nepokryje náklady.

A tak někteří neotevřou vůbec, jiní start zvažují. Týká se to třeba Aqualandu Moravia v Pasohlávkách na Brněnsku. „V pátek se rozhodneme,“ uvedl ředitel Petr Pavlacký. Jedna z největších atrakcí na Moravě ročně přitáhne okolo 800 tisíc návštěvníků. Areál má rozlohu přes čtyři hektary, po rozšíření to bude šest. „Každý příchozí tak dostane prostor dvoupokojového bytu,“ podivil se nad nařízením Pavlacký.

Denní provoz tam vyjde až na půl milionu korun. V letní sezoně přijedou i čtyři tisíce zájemců za den. „Tři stovky lidí nejsou ani desetina kapacity v zimním provozu. Pokud v pondělí otevřeme, každý den proděláme statisíce korun,“ dodal Pavlacký. Akvapark letos plánuje novinku – jeden z největších toboganů v Evropě. Počítá s investicí 400 milion korun. Koronavirová krize však situaci ztěžuje.

V bazénovém světě je zaměstnaných přes 120 lidí, další stovky každý rok přicházejí brigádně. „Pokud budou omezení pokračovat, hrozí propouštění,“ dodal Pavlacký.

Podobný problém řeší i největší koupaliště v Brně. Do areálu na brněnské Riviéře se vejde přes sedm tisíc lidí. „Denní náklady se pohybují kolem 150 tisíc korun. S omezeními za den utržíme okolo 20 tisíc,“ řekl generální ředitel Martin Mikš z městské společnosti Starez, která kromě Riviéry provozuje také koupaliště v brněnských Zábrdovicích.

Třeba koupaliště Sareza v ostravské Porubě zatím neotevře vůbec. „Jenom napuštění bazénu nás vychází na 3 miliony korun. Takže se nám provoz pro 300 lidí opravdu nevyplatí. Pokud budou současná opatření platit, tak určitě neotevřeme. Chod bazénu je velmi nákladný, už jen co se týče personálního provozu nebo hygienických opatření,“ uvedla mluvčí Lenka Papajová. Areál má kapacitu 10 tisíc lidí.

Pražský Aquapalace už v pondělí začne, přestože se mu provoz také nevyplatí. „Chceme otevřít i proto, že v dalších vlnách by mohl být povolen vstup nejdříve pro pět set a pak pro tisíc lidí,“ řekla generální manažerka Vladana Horáková. Vládní nařízení považuje za nesmysl. „V areálu s rozlohou devíti hektarů můžeme mít 300 lidí, zatímco v malém fitness centru, které je mnohonásobně menší, můžeme mít 150 lidí,“ dodala.

Omezený počet návštěvníků navíc může vyvolat konflikty. „Když bude pěkný slunečný den a v areálu budeme mít tři sta lidí, dalších pět tisíc bude naštvaně čekat před bránou, že se na ně nedostalo,“ obává se Mikš situace na Riviéře.

Podobně uvažují i v Aqualandu Moravia. Lidé k nim často přijíždějí zdaleka. Pokud tedy otevřou, chystají se vyzkoušet rezervační systém. „I přesto se najdou návštěvníci, kteří sem přijedou bezprostředně. Uvidí, že se akvaparky otevřely, a vyrazí. I když vynaložíme maximální snahu, je reálné očekávat, že před areálem budou desítky, možná stovky návštěvníků, které budeme posílat domů,“ myslí si Pavlacký.

K rezervačnímu systému se uchýlí i pražský Aquapalace. Generální manažerka Horáková návštěvníkům radí, aby si zarezervovali soukromé kóje. „Budou pak mít větší šanci, že se k nám dostanou,“ vysvětlila.

Na návštěvníky navíc čeká řada omezení. Při pohybu po areálu, návštěvě restaurace či převlékání v šatně musí mít nasazenou roušku, odložit ji mohou pouze při koupání. „Režimová opatření přijmeme také v toboganové hale při čekání na jednotlivé atrakce nebo třeba ve sprchách. Ty budou určeny pouze pro konkrétní množství lidí tak, aby nedocházelo k jejich kumulaci,“ popsal Pavlacký, jak bude vypadat režim v Aqualandu Moravia. Vypnuté budou také různé chrliče, bublinky či cokoli, co by mohlo produkovat vodní aerosol. „Co se týká saun, otevřeme pouze ty suché. Parní zůstanou mimo provoz,“ doplnil.

Jednotlivá koupaliště se shodují, že za současných omezení se těm větším provoz nevyplatí. „Může to být tím, že nebyl zvážený typ provozu, který nabízíme, což je moderní areál se zázemím, jenž je schopný pojmout tisíce návštěvníků. Přece jen není tolik velkých zábavních parků,“ myslí si Pavlacký o přísných opatřeních. Stanovisko ministerstva zdravotnictví redakce zjišťuje.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované