Hlavní obsah

Jak zabránit zamoření oceánů mikrovlákny? Dva surfaři mají recept

Foto: guppyfriend.com

Guppy Friend. Aby při vašem praní neunikaly do vody mikroplasty.

17. 6. 2019 10:55

Dva nadšenci z Německa se rozhodli zastavit znečištění oceánů jemnými mikrovlákny, které se uvolňují při běžném praní prádla a odpadem se dostávají až do moří a oceánů.

Článek

Alexander Nolte a Oliver Spies rádi surfují a milují moře. Vlastní značku Langbrett, která prodává ve čtyřech obchodech vybavení pro surfaře a také pro milovníky outdoorových aktivit.

Po třech letech negativních zpráv o tom, jak mikrovlákna z oblečení ničí mořské ekosystémy, se rozhodli s tím něco konkrétního udělat. Taška na prádlo tomu má zabránit.

Mikrovlákna se uvolňují ze syntetických materiálů jako jsou fleecové mikiny a bundy. Malé kousky plastu pak odpadem putují do řek, jezer a moří. Toto plastové zamoření negativně ovlivňuje život rostlin a živočichů.

Microplastic is everywhere. Household washing is one of the main sources of microplastic pollution. Be good. Be guppyfriendly.

Zveřejnil(a) Stop Micro Waste dne Neděle 9. prosince 2018

„Řekli jsme si, buď přestaneme prodávat oblečení vyrobené z fleecu, nebo najdeme nějaké jiné řešení. Zašli jsme si do zahradní restaurace na pivo a řekli si, co s tím můžeme dělat,“ vysvětlil Nolte, jak přišel na svět nápad.

Pivní brainstorming vyústil v pomocníka Guppy Friend. Což je taška na oblečení, ve které se nebezpečné prádlo pere. Dost velká na to, aby se do ní vešly dvě fleecovky. Na rozjezd použili i kampaň na populárním Kickstarteru.

Taška je první na světě svého druhu, jež má zastavit ukládání mikrovláken v mořích a oceánech. Jsou tak malé, že projdou běžnými čistírnami vod. Přírodní materiály, jako je vlna nebo bavlna, se časem rozloží, umělá mikrovlákna nikoliv.

Z pračky do moře a zpět

Molekuly plastu se vážou s chemickými látkami jako jsou pesticidy. Ty pak v oceánech poškozují životadárný plankton a další drobné živočichy, kteří mikrovlákna snědí. Tím se dostanou do potravinového řetězce a kruh se uzavírá. Podle vědců ryby a korýši na trzích už obsahují vysoký podíl umělých mikrovláken, která pak skončí na vašem talíři.

Zatím sice nebylo prokázáno, že mikrovlákna poškozují zdraví lidí, to ale neznamená, že se s tímto druhem znečištění nemá nic dělat.

„Vědecký výzkum je pomalý, může to trvat další generaci, aby se zjistilo, jak je toto znečištění škodlivé. Nechci tak dlouho čekat,“ přesvědčivě říká Nolte.

S kým podnikatelé na vývoji produktu spolupracovali a jak jej vylepšovali? Podrobnosti v tomto textu.

• Autorem článku je František Novák z Vyšší odborné školy publicistiky. Je součástí projektu Student ́s life, který studenti připravují pro Televizi Seznam.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené