Hlavní obsah

Japonsko popravilo zbývající přívržence sekty, která útočila sarinem v tokijském metru

Teroristický útok v tokijském metru z roku 1995. (Video: Reuters)

26. 7. 2018 7:33

Japonsko popravilo posledních šest členů sekty Óm šinrikjó, jejíž členové se dopustili teroristického útoku v tokijském metru v roce 1995.

Článek

Nejvyšší trest za teroristický čin v tokijském metru vykonaly japonské úřady nad celkem 13 členy sekty Óm šinrikjó, která je zodpovědná mimo jiné za plynový útok v tokijském metru z roku 1995. Nervový plyn sarin tehdy zabil 13 lidí a zhruba dalších 6300 přiotrávil. Zakladatel a duchovní vůdce sekty Šókó Asahara a šest jeho stoupenců bylo popraveno již na počátku července. Zbylá šestice dnes.

Ve víře sekty, kterou Asahara založil v roce 1987, se prolínalo učení buddhismu a hinduismu s apokalyptickými předpověďmi. Óm šinrikjó hlásala, že v roce 1997 nastane konec světa a nový svět vytvoří skupina vyvolenců náležejících k sektě. K dosažení tohoto cíle bylo nutné zajistit dostatek zbraní a vyrobit účinný plyn, který měl být použit k útoku na nejvyšší instituce včetně císařského paláce. Sekta údajně připravovala i použití biologických zbraní se smrtícím virem ebola.

Celkem je sekta Óm šinrikjó zodpovědná za smrt 29 lidí a zranění dalších 6500 osob. Tokijský atentát byl nejhorší teroristický čin v Japonsku od druhé světové války a vůbec první útok svého druhu na světě provedený chemickou zbraní.

Japonsko je - vedle Spojených států - jedinou z hospodářsky nejvyspělejších zemí světa, kde se trest smrti stále vykonává, přestože je kvůli tomu Tokio terčem kritiky ze zahraničí i ze strany organizací jako Amnesty International.

Reklama

Doporučené