Hlavní obsah

Je to koncentrační tábor, napsal Navalnyj o věznici v Pokrovu

Foto: Instagram.com/navalny

Alexej Navalnyj.

Reklama

15. 3. 19:01

Ruský opozičník Alexej Navalnyj popsal své současné vězení jako „skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy“. V příspěvku na instagramovém účtu jeho tým potvrdil, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu.

Článek

Věznice je podle agentury Reuters známá striktním režimem, který v ní panuje. Známý kritik Kremlu si tam v současné době odpykává 2,5letý trest za údajnou zpronevěru. K odnětí svobody byl odsouzen krátce po svém návratu z Berlína. Tam se opozičník léčil po otravě nervově paralytickou látkou, kterou utrpěl minulé léto.

„Všude jsou videokamery. Všechny sledují a nejmenší porušení hlásí. Zdá se mi, že někdo nahoře četl Orwellův (román) 1984 a řekl: Aha, paráda. Pojďme to udělat. Výchova skrze odlidštění. Ale pokud ke všemu přistupujete s humorem, můžete žít. Takže celkově je u mě vše v pořádku,“ píše se v příspěvku na Navalného Instagramu. Ten se na jeho profilu objevil krátce poté, co ho ve vězení navštívili jeho obhájci, podotkla agentura Reuters s tím, že Navalnyj smí se světem mimo věznici komunikovat pouze skrze své právníky. Společně s textem se na Instagramu objevila rovněž Navalného fotografie s ostříhanými vlasy.

Foto: Instagram.com/navalny

„Tři věci mě nikdy nepřestanou udivovat. Hvězdné nebe nad námi, kategorický imperativ v nás a ten úžasný pocit, když držíte dlaň na čerstvě vyholené hlavě. Zdravím všechny z Vylepšeného kontrolního sektoru A,“ začíná Navalnyj svůj příspěvek na Instagramu.

„Musím přiznat, že mě ruský vězeňský systém dokázal překvapit. Nepředstavoval jsem si, že je možné vybudovat skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy. Zatím jsem neviděl žádné násilí, ani jeho náznak. I když vzhledem k napjatému postoji odsouzených, kteří stojí v pozoru a bojí se znovu otočit hlavu, snadno věřím četným příběhům, že zde v IK-2 v Pokrovu docela nedávno málem ubili lidi dřevěnými kladivy. Nyní se metody změnily. A upřímně, nepamatuji si místo, kde všichni mluví tak zdvořile,“ uvádí se v příspěvku Navalného, podle něhož je zakázáno v tomto vězení klít.

Foto: Instagram.com/navalny

Profil Alexeje Navalného k 15. březnu 2021.

Alexej Navalnyj je na sociálních sítích velmi aktivní. Jeho účet na Instagramu sleduje přes 4,2 milionu uživatelů z celého světa. Opozičník na síť publikoval přes 1800 příspěvků. Jeho twitterový účet sleduje přes dva a půl milionu lidí. Tam on a jeho tým publikovali přes 134 tisíc příspěvků. Sítě fungují jako nezávislý komunikační kanál, přes který Navalnyj i jeho tým komunikují se světem. Na Twitteru Navalného tým pravidelně informoval například o jeho zdravotním stavu po otravě. Na sítích působí i jeho žena, Julia Navalná.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj se v lednu vrátil do Ruska z Berlína, kde se několik měsíců léčil po otravě jedovatou látkou ze skupiny novičok. Opoziční předák otravu klade za vinu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml vše odmítá. Policie ho zatkla krátce po návratu do vlasti na letišti v Moskvě a soud mu v únoru změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že opozičník porušil podmínku hlásit se pravidelně probačnímu úředníkovi.

Příspěvek publikoval tým Navalného i na jeho oficiálním účtu na Twitteru.

Koncem února Navalného převezli z vazební věznice v Moskvě do podobného zařízení Kolčugino. Jeho obhájce v pátek oznámil, že opoziční předák byl převezen neznámo kam. Agentura TASS v týž den s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že opozičník se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované