Hlavní obsah

Jejich svět na nás útočí. Je lepší bránit se na jejich písečku, říká režisér a major v záloze Marhoul

Svět bez obalu: Rozhovor s Václavem Marhoulem o zahraničních vojenských misích a aktivních zálohách. (Video: Milan Šíma)

 

Reklama

24. 8. 2017 10:05

O nasazení českých vojáků v zahraničí. Marhoul by na mise posílal i zálohy. „Nejdříve se ale musí vycvičit,“ říká.

Článek

Čeští vojáci jsou v tuto chvíli na zahraničních misích v Afghánistánu, Kosovu, Somálsku, Bosně a Hercegovině, Mali, Iráku, na Sianji nebo v Izraeli.

„Proč jsou naši vojáci na zahraničních misích? Já na to mám jednu odpověď. Svět se ale zglobalizoval a naše hranice už není u Těšína nebo Chebu, ta hranice je právě v Afghánistánu. Je to hranice mezi naším a jejich světem a ten jejich svět na nás teď útočí. Myslím si, že je pořád lepší bojovat na jejich písečku než někde u Prahy nebo Karlových Varů,“ říká Marhoul.

Zahraničních misí by se podle Marhoula měly zúčastňovat i zálohy.

Příslušníci aktivní zálohy se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času se věnují svému civilnímu povolání. Kombinují tak dvě kariéry: vojenskou a civilní. Armáda chce počet aktivních záložáků zvýšit ze současných 1 200 až na pět tisíc. Počítá se s nimi pro hlídání důležitých objektů, jako jsou přehrady či továrny, další by působili jako experti v týlu, někteří i v bojových jednotkách na zahraničních misích.

Pusťte si celý pořad: Čeho si svět cení na českých vojácích?

Svět bez obalu: Čeští vojáci na misích. (Video: Milan Šíma)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované