Hlavní obsah

Jihočeské muzeum vystavilo 350 druhů hub, nabízí také poradnu

Ilustrační foto.

Reklama

18. 10. 2021 18:10

Zhruba 350 druhů hub nabízí výstava, která začala v Jihočeském muzeu. Lidé tam spatří hlavně podzimní houby rostoucí na jihu Čech.

Článek

„V kraji se teď dají sbírat lišky nebo čirůvky. Letošní houbařská sezona byla špatná, hlavně kvůli počasí,“ řekl Miroslav Beran z Mykologického klubu Jihočeského muzea. Součástí výstavy, jež trvá do 21. října, jsou poradna pro houbaře a program pro děti.

Mykologové se báli, že sál nezaplní, a proto sbírali i chorošovité houby, takzvané povlaky na dřevě. „Naštěstí se našlo i relativně hodně normálních hub, i nějaké hřibovité, také holubinky, ryzce, pavučince. Asi 350 druhů, z nichž houby masité tvoří tak dvě třetiny. Máme několik druhů vzácnějších čirůvek, čirůvka celerová, límcová. Málo holubinek, jež jsou hlavně letní, a hřibovitých už je málo, protože moc nesnesou mrazíky,“ řekl Beran.

Povedlo se nasbírat několik druhů lišek. Houbaři na ně mohou teď na podzim vyrazit do jehličnatých lesů ve vyšších polohách. „Lišky se dají nasbírat docela dobře. Liška obecná teď vyloženě roste v novohradském podhůří, tam byli o víkendu lidé a nosili plné košíky. Když je někdo fajnšmekr, sbírá čirůvky a pozná je od nejedlých druhů, tak má teď také šanci,“ řekl Beran. Za letošní fenomén označil, že v létě rostly syrovinky, a to i na místech, kde zpravidla nejsou.

Houbařská sezona je podle Berana špatná. Zřejmě proto, že se střídaly období vlhka, chladu a dešťů, někdy prudkých, s teplem a jihovýchodním větrem. „Jihovýchodní vítr je to nejhorší, co může houby potkat, protože je vysušující. Nejhorší je, když se vysuší podhoubí. Houby mohou vyrazit, ale pak se může růst zastavit, když přijde tenhle fén,“ řekl Beran. Za poslední dvacetiletí fouká tento vítr v ČR mnohem víc než v předchozích dvou desetiletích, dodal.

Loni naopak počasí houbám přálo. Mykologický klub musel před rokem výstavu kvůli koronaviru zrušit. „Kdyby nepřišel covid, tak (loni) by byla výstava ohromná, rekordní na počet druhů,“ řekl Beran.

V jižních Čechách se při celorepublikovém srovnání nejvíc ze všech krajů vyskytuje sluka svraskalá, lidově nazývaná kuky muky. Patří do pavučinců. „Je velmi dobrá k různému zpracování. Potom třeba hřib strakoš, husí pupek, v borových lesích na Táborsku. Na hrázích rybníků hřib dubový, křemenáč krvavý, pak jsou tady smrkovo - borové lesy, tak čirůvka havelka, na Šumavu se jezdí na ryzce smrkové,“ popsal Beran.

Mykologický klub muzea sdružuje amatérské mykology a houbaře z Českých Budějovic a okolí. Vznikl v roce 1990, má mezi 20 a 30 členy včetně několika mladých lidí. Jezdí na vycházky, pořádají přednášky, doplňují muzejní herbář, od května do listopadu provozují houbařskou poradnu.

Reklama

Související témata:

Doporučované