Hlavní obsah

Johnson ve Skotsku narazil. Brexit bez dohody může vyvolat další referendum o nezávislosti

Šéfkomentátor Seznamu Jiří Hošek o cestě Borise Johnsona do Skotska a brexitu bez dohody. (Video: Redakce Seznam, Seznam Zprávy)

 

Reklama

30. 7. 2019 14:31

Britský premiér Boris Johnson při své návštěvě Skotska prohlásil, že Británie bude usilovat o novou brexitovou dohodu s tím, že dokument vyjednaný vládou expremiérky Theresy Mayové je „mrtvý“. Informoval o tom britský zpravodajský web BBC. Johnson se při návštěvě Skotska setkal také se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou; obě političky důrazně vystupují proti možnosti, že by Spojené království Evropskou unii opustilo 31. října bez dohody.

Článek

Johnson v pondělí na námořní základně Faslane, která se nachází u Glasgow, uvedl, že se domnívá, že bude možné uzavřít novou dohodu, ale zároveň považuje za odpovědnost vlády připravit se na variantu bez dohody, pokud by nebyla jiná možnost.

Nový premiér trvá na tom, že Británie musí EU opustit do stanoveného data 31. října, a v zemi tak sílí přípravy na odchod bez dohody. Libra vůči dolaru mezitím v důsledku nejistoty kolem brexitu klesla nejníže za uplynulých 28 měsíců, píše BBC.

Johnson se ve Skotsku setkal také se šéfkou skotských konzervativců Davidsonovou. Podle ní premiér při schůzce zdůraznil, že vláda upřednostňuje odchod z EU s dohodou. V neděli Davidsonová řekla, že by nepodpořila variantu odchodu z EU bez dohody. Bojovat proti brexitu bez dohody se zavázala také skotská první ministryně Sturgeonová, která se s Johnsonem setkala ve své rezidenci.

„Skotský lid nehlasoval pro vládu toryů, nehlasoval pro nového premiéra, nehlasoval pro brexit a zcela jistě nehlasoval pro katastrofický brexit bez dohody, který nyní plánuje Boris Johnson,“ řekla Sturgeonová, která v souvislosti s možností neřízeného odchodu Spojeného království z EU stále hlasitěji hovoří o novém referendu o nezávislosti Skotska.

„Brexit bez dohody, ale i brexit obecně úzce souvisí s dalším referendem o nezávislosti Skotska. Brexit bez dohody může znamenat ztrátu až stovky tisíc pracovních míst, což je pro malé Skotsko obrovská věc,“ okomentoval Johnsonovu návštěvu ve Skotsku šéfkomentátor Seznam Zpráv Jiří Hošek. „Pokud se dočkáme brexitu bez dohody, Skotové budou ještě více naštvaní a nedivil bych se, kdyby se aktuální poměr překlopil na 60 : 40 pro nezávislost Skotska,“ dodal.

Johnson také oznámil vytvoření investičního fondu na podporu hospodářského rozvoje Skotska, Walesu a Severního Irska, ze kterého by mělo být možné čerpat až 300 milionů liber (8,5 miliardy korun). Skotský ministr financí Derek Mackay ale prohlásil, že nejde o Johnsonův počin s tím, že fond byl předmětem jednání už za předchozí vlády. „Johnson objíždí jednotlivé části Británie s tučným vakem peněz a chce ukázat, že v případě brexitu bez dohody nezůstanou na holičkách. Například u Sturgeonové ale tvrdě narazil, ona je politický protipól Borise Johnsona, jeho brexitová cesta je podle ní nebezpečná,“ uzavřel Hošek ve studiu Seznam Zpráv.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované