Hlavní obsah

„Jsem nevinen, ctihodnosti.“ Šéf Renaultu poprvé opustil vězení

8. 1. 2019

Ghosn před soudem v Tokiu trval na své nevinně. (Video: Jan Marek, AP, Reuters)

Někdejší šéf automobilové aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se poprvé od svého obvinění z finančních machinací objevil na veřejnosti.

Článek

Carlos Ghosn poprvé od chvíle, kdy byl úřady obviněn z finančních podvodů, představil před soudem svou verzi událostí, které vedly nejen k jeho pádu z čela automobilové aliance, ale také ho dostaly do vazební věznice.

Ghosn podle očekávání popřel všechna obvinění, která proti němu byla vznesena. „Vaše ctihodnosti, jsem nevinný ve smyslu všech obvinění, která proti mně byla vznesena,“ řekl v úterý před tokijským soudem.

Ghosna přivedli k soudu v poutech, která byla připevněna k pevnému pásu kolem těla. Agentura Reuters připomíná, že to je v japonském právním systému obvyklá záležitost. K soudu přišel zjevně pohublejší než před svou aférou.

Zatčení muže, který je pokládán za strůjce záchrany automobilky Nissan a mimořádného vizionáře a manažera, otřáslo v listopadu spojenectvím Nissanu, Renaultu a Mitsubishi.

Úřady podezírají Ghosna, že nepřiznal příjmy v hodnotě desítek milionů dolarů a přenesl ztráty ze svých osobních investic do účetnictví společnosti Nissan.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.