Hlavní obsah

Kalamita úřaduje i ve státních Vojenských lesích a statcích. Připravila je o drtivou většinu výdělku

18. 7. 2019

Letecké záběry na lesní katastrofu v Čechách. (Video: Jan Marek, PEFC Česká republika a Lesnická práce)

Státním Vojenským lesům a statkům ČR loni klesl zisk o čtyři pětiny na 75,3 milionu korun. Tržby podniku vzrostly o zhruba čtvrt miliardy na 3,18 miliardy korun. Firma to uvedla ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin.

Článek

Sucho a kůrovec nemilosrdně ničí zisky lesních firem a neudělali výjimku ani ve Vojenských lesích a statcích.

Vojenské lesy a statky spravují 140 tisíc hektarů půdy, z toho 125 tisíc tvoří lesní porost převážně ve vojenských výcvikových prostorech. „Rok 2018 představuje zlom v hospodaření podniku. Po letech s růstem hrubého zisku se v uplynulém roce plně projevil vliv kalamity v českých lesích i do firemní ekonomiky,“ napsal ředitel podniku Petr Král, kterého loni k začátku listopadu jmenoval do funkce ministr obrany Lubomír Metnar.

Na poklesu zisku se odrazily rostoucí náklady například na pěstební činnost, které loni stály více než 490 milionů korun, meziročně se tak zvedly o 124,8 milionu korun.

Pokud lesníci musí kácet, nazývají tuto těžbu dřeva nahodilou. Loni její podíl oproti plánovanému kácení činil 96 procent. „V mnoha oblastech jsou kalamitou postiženy porosty nejen smrkové, ale i borové. Nejvíce nahodilých těžeb bylo znovu na moravských divizích Lipník nad Bečvou a Plumlov. Do těžeb vyvolaných klimatickými změnami, popřípadě hmyzími škůdci velmi zasahují i škody způsobené bořivými větry, které dosáhly 40 procent nahodilé těžby,“ píše se ve výroční zprávě firmy.

Kvůli vysoké nabídce z kalamitních těžeb se loni snížila cena dříví o 500 korun za metr krychlový. Podnik letos nebude muset vkládat peníze do státního rozpočtu, jak informoval na konci června server Euro.cz. Loni musel do rozpočtu odvést 200 milionů korun.

Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles jeho cen, se negativně promítá do zisků i větších státních Lesů ČR. Loni podniku kvůli tomu propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017. Šlo o nejnižší výsledek v novodobé historii podniku.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Počet mrtvých při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu vzrostl na 13, dalších 40 lidí je zraněno

  Nejméně deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Podle agentury AP počet mrtvých vzrostl na 13 osob. Další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů. V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšetřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.