Článek
Kalousek navrhne snížení DPH na úroveň před krizí
Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek navrhne snížit sazby daně z přidané hodnoty na deset a 20 procent, tedy na úroveň před ekonomickou krizí. Současně s tím chce zrušit sedmiprocentní solidární daňovou přirážku pro lidi s vysokými příjmy. Nyní platí tři sazby DPH, a to 21, 15 a deset procent. Někdejší vláda Petra Nečase, ve které vedl Kalousek finance, nejprve zvedla sníženou sazbu daně z deseti na 14 procent kvůli financování důchodové reformy. Nynější kabinet reformu zrušil. Na úroveň 15 a 21 procent vzrostly sazby kvůli krizi. Zvýšení mělo ovšem platit jen do konce roku 2015.

Výpadek příjmů státního rozpočtu by podle Kalouska neznamenal žádný problém, nijak by ho nenahrazoval.
Provozovatelé zdrojů zelené energie dotace dostanou
Evropská komise schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v Česku. Podle dřívějšího vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu budou mít provozovatelé těchto zdrojů příští rok nárok zhruba na 37 miliard korun. Takzvanou notifikaci získaly zdroje spuštěné v letech 2006 až 2012. Podporu v Česku vyplácí od roku 2013 operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených v loňském roce.

Celkem bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.
Dozorce z Osvětimi odsouzen ke čtyřem letům. Do vězení nejspíš nenastoupí
Dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Oskar Gröning byl odsouzen ke čtyřem letům vězení. Rozhodl o tom Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe. Gröning byl shledán vinným za napomáhání k vraždám 300 000 maďarských židů. Ovšem kvůli vysokému věku a špatnému zdraví možná nakonec do vězení nenastoupí. Gröningovi je 94 let. Podle prokuratury i podle svého prohlášení se Gröning neúčastnil přímo násilností, pracoval prý pouze na odklízení zavazadel deportovaných vězňů a v evidenci. Média ho proto označují za osvětimského účetního.
How Nazi guard Oskar Gröning escaped justice in 1947 for crimes at Auschwitz http://t.co/8sETUJqnMu
— Guardian World (@guardianworld) July 16, 2015