Hlavní obsah

Hledají se místa ve speciálních školách. Hrozí, že děti zůstanou doma

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Nedostaly se na žádnou školu. To je problém desítek dětí s mentálním postižením. Míst totiž na pražských speciálních školách není dost. Město se to snaží řešit navýšením kapacit, ale byla by spíš potřeba nová škola.

Článek

Na žádnou speciální školu se v Praze ani v jejím okolí nedostaly. Někteří rodiče už tak plánují, jak své děti budou vzdělávat doma. Další rodina zvažuje dokonce stěhování. Jde o děti se středně těžkým až těžkým mentálním postižením, pro jejichž vzdělávání nemají běžné základní školy podmínky.

Anonymně tyto příběhy popisují pracovníci pražských speciálně pedagogických center, jež případy nepřijatých dětí řeší. Na problém upozornila v červnu otevřeným dopisem organizace Děti úplňku, což popsal Deník N.

Původně se řešilo, že dětí bez školy je 38. Některé ale byly v celkovém čísle kvůli duplicitám v zápisech započítány vícekrát. Dalším se nakonec podařilo místo najít. Stále ale zbylo 24 dětí se středním a těžkým mentálním postižením, které žádná speciální škola nemohla přijmout.

„Je to dlouhodobé systémové selhání. Možná v letošním roce jsou počty nepřijatých dětí nejvyšší, ale řeší se to už několik let,“ říká Filip Pluhař z organizace Děti úplňku, která sdružuje rodiny lidí s těžkým autismem.

Praha: Hledáme řešení

Řešení pro následující školní rok se Praha snaží najít. Zatím to vypadá tak, že se povede umístit 18 z 24 dětí. Pro zbylých šest se místo hledá.

„Otevírají se nám místa, kde některé děti byly zapsané vícekrát,“ vysvětluje pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) a věří, že se povede umístit všechny děti.

Pomoct by do budoucna mohl i digitální zápis. Tedy takový systém, který znají rodiče hlásící děti do mateřských nebo základních škol.

„Je strašně důležité, aby rodiče případně přihlásili děti na svou spádovou školu, protože v září je možné udělat přestup na rozšířená místa ve speciálních školách,“ dodává Klecanda.

S apelem řešit tuto situaci vznikla také iniciativa Snaha rodičů zastupující zájmy dětí, které potřebují vzdělávání ve speciální škole, ale kapacity pro ně nestačí.

„Zatím nám magistrát nedokázal konkrétně říct, kde se tedy nové kapacity pro děti najdou,“ dodává za iniciativu rodičů Kristina Slooten.

O tomto problému jednalo na konci června také pražské zastupitelstvo, které vyzvalo Radu hlavního města Prahy, aby navyšovala kapacity ve speciálních školách, komunikovala tuto problematiku s dotčenými skupinami a hledala řešení s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Středočeským krajem, odkud také část neúspěšných uchazečů pochází. A také připravila už zmíněný digitální systém zápisu.

Nafukovat školy už není kam

„Dostupnost speciálních škol vnímám jako obrovský problém. Dětí se speciálními potřebami přibývá, spousta jich také přišla z Ukrajiny. Hodně narážíme na to, že se sice najdou prostory, ale strašně těžce se hledá personál,“ popisuje místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha sobě), která na pražském zastupitelstvu předkládala výše zmíněné usnesení k nedostatku míst v základních školách pro děti s mentálním postižením.

Nezbývá tak nic jiného než nafukovat současné kapacity, které už jsou ale dnes na hraně. V Praze letos otevíralo zápis jen sedm ze 14 škol, které nabízejí vhodné vzdělávání pro děti s těžšími formami mentálního postižení.

„Praha by velice nutně potřebovala další školu pro tyto děti,“ říká ředitelka speciální základní školy v Praze 10 Olga Vincencová.

Tady mohou nakonec přijmout pět žáků, celkem se jim ale hlásilo 44 zájemců. Pohledem do celého hlavního města ale není úplně jasné, kolik rodin vlastně ještě místo hledá. Některé se totiž mohly vydat individuální formou vzdělání nebo se i přestěhovat.

Příští rok zase?

Organizace Děti úplňku připravila leták pro rodiče, kteří místo nemají. Na zkrácený dokument se můžete podívat níže, celý návod je pak k dispozici na tomto odkaze.

Foto: Děti úplňku, Seznam Zprávy

Návod pro rodiče, pokud jejich dítě nebylo přijaté na speciální školu.

„Nejpalčivějším problémem je, jak dostat informace k rodičům, jejichž děti se na žádnou školu nedostaly. Kvůli ochraně osobních údajů je prý magistrát nemůže kontaktovat napřímo. Je přitom důležité, aby se případně obrátili na svou spádovou školu,“ dodává Pluhař.

Je to sice spíš formální krok, spádová škola má ale povinnost dítě přijmout. Situaci pak musí řešit obec, aby podle zákona zajistila vhodné podmínky pro vzdělávání.

I v případě, že se nakonec podaří místa pro všechny děti najít, z dlouhodobého hlediska to řešení není. Podle organizace Děti úplňku má dalších 85 dětí odklad, takže místa pro ně bude Praha muset hledat hned příští rok.

Doporučované

Hlavní zprávy

NačítámNačíst starší články