Hlavní obsah

Každá žena tady má strach, říká reportérka, která zůstala v Kábulu

Svět bez obalu: Každá žena tady má strach, říká reportérka Liza Karimi pracující pro televizi Current Time, která zůstala v Kábulu. (Video: RFE/RL)

 

Reklama

23. 8. 13:30

Liza Karimi pracuje jako nezávislá reportérka pro televizi Current Time. V telefonickém rozhovoru popisuje současnou situaci v hlavním afghánském městě Kábul poté, co zde začal vládnout Tálibán.

Článek

„Venku se samozřejmě odehrává mnoho změn. Od chvíle, kdy Tálibán vstoupil do Kábulu, se změnilo snad všechno. Lidé, kteří pracovali venku, zůstávají doma. Děti nechodí do škol a hlavně ženy tu mají velký strach. Necítí se bezpečně a obávají se budoucnosti,“ říká Liza Karimi. „Sama, když potřebuji něco venku, požádám manžela, aby mi to přinesl. Každá žena tu má strach. Opravdu velký strach. Setkávám se tu s nimi doma. Jen pár z nich bylo od té doby venku, a ven nechodí samy. Vždy jdou s manželem nebo bratrem.“

Nezávislá novinářka v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa dodává, že se mnohé ženy - včetně jí samé - teď snaží dostat ze země. „Je to velmi smutné. Mnoho žen čeká před letištěm. Každý den žádají o víza. Obvolávají každého, kdo by jim mohl pomoct dostat se pryč. S tímto režimem mají zkušenosti, vládu Tálibánu poznaly před dvaceti lety. Takže teď, když je Tálibán ujišťuje, že budou v bezpečí, budou moci pracovat a normálně žít, tak tomu nevěří.“

Zástupci militantního hnutí, které ovládlo Afghánistán, se nyní nechávají vidět v nemocnicích, vystupují v televizi a ujišťují, že není čeho se bát.

„Byl vydán rozkaz, že Tálibánci nesmějí v Kábulu provádět razie v domech a nesmějí lidem bránit v normálních aktivitách, které ale zároveň nejsou v rozporu se zákonem šaría nebo islámem. Někteří z mých přátel přesto od té doby, co sem přišel Tálibán, téměř nespali. Byl to pro nás šok. I když řada lidí neměla ráda předchozí vládu, tak se vlády Tálibánu bojí. Nejčastější větu, kterou jsem v poslední době slyšela, bylo: Změnili se? Opravdu se změnili, nebo ne? A jak jsem už říkala, hlavně se bojí ženy - budou smět chodit ven a do práce jako dřív? Budou se moci oblékat jako dřív, nebo ne? To jsou věci, které jsem v Kábulu za posledních 24 hodin zaznamenala,“ doplňuje novinářka Liza Karimi.

Video si můžete pustit v úvodním příspěvku, další reportáže RFE/RL najdete v archivu zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované