Hlavní obsah

Kdo je šéf vojenského křídla Hamásu, který 25 let uniká izraelským útokům

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

19. 5. 19:20

Izraelská armáda se během posledních deseti dní pokusila nejméně dvakrát zabít šéfa vojenského křídla Hamásu Muhammada Dífa. Ten však v obou případech vyvázl bez zranění.

Článek

Během právě probíhající vojenské kampaně v Pásmu Gazy izraelská armáda oznámila, že jedním z jejích hlavních cílů je zabíjení vrcholných představitelů radikálního hnutí Hamás. Za potenciální cíl přitom označila právě Muhammada Dífa, informoval web Times of Israel.

Díf, který je zakládajícím členem a velitelem vojenských brigád Izz ad-Dína Kássama, se podle agentury AP skrývá již více než dvacet let. Je pravděpodobně ochrnutý poté, co přežil několik pokusů o atentát. Nepolapitelný vůdce vojenského křídla Hamásu Díf je na prvním místě izraelského seznamu nejhledanějších osob již více než 25 let.

Izrael mu přičítá přímou odpovědnost za zavraždění desítek civilistů při řadě sebevražedných atentátů, mimo jiné při bombových útocích na autobusy v Jeruzalémě v roce 1996, při nichž sebevražední atentátníci Hamásu zabili 45 lidí.

Díf podle webu Haarec stál také za únosem a vraždou izraelských vojáků Šahara Simaniho v dubnu 1994 a Arjeha Frankenthala v červenci 1994. V říjnu 1994 hrál hlavní roli při řízení buňky, která unesla a zavraždila izraelského vojáka Nachšona Wachsmana.

Podrobnosti o útocích na Muhammeda Dífa nebyly známy bezprostředně, došlo k nim v období od minulého pondělí, kdy se boje mezi Izraelem a Palestinci znovu rozhořely. Informaci, že se Muhammad Díf v obou případech pokusům o atentát vyhnul, ve středu ráno veřejně potvrdil mluvčí IDF Hidai Zilberman.

V rámci vojenského křídla Hamásu tehdy založil poměrně tajnou a nezávislou skupinu, která prováděla teroristické útoky. Členové této skupiny, kteří byli pod jeho přímým velením, se specializovali na mise, jako byla například série útoků na severu Pásma Gazy, při níž byli zabiti tři Izraelci.

Po propuštění z vězení v dubnu 2001 se zapojil do vlny pumových útoků, která během druhé intifády trvala několik měsíců, píše web Haarec. Jedinou známou podobiznou Dífa je 30 let stará průkazová fotografie, kterou zveřejnil Izrael. V Gaze by ho podle AP poznala jen hrstka lidí.

Pět pokusů o atentát

Díf podle think tanku European Council on Foreign Relations (ECFR) přežil několik izraelských pokusů o atentát, při dvou z nich byl vážně zraněn. K poslednímu pokusu, nepočítaje ty nynější, došlo během vojenské operace v Gaze v roce 2014, při níž byla zabita jeho manželka a jedno z jeho dětí. Další členové rodiny byli tehdy zraněni.

Tehdy také na dlouhou dobu naposledy učinil veřejné prohlášení. V předem nahraném projevu uvedl, že Hamás se rozhodl útočit na vojáky, a nikoli na civilisty. Navzdory jeho tvrzení Hamás během války vypálil stovky raket na civilní oblasti, píše AP.

Na začátku května se ale šifrovanou komunikační službou Telegram šířilo nové Dífovo prohlášení. Uvedl v něm, že Hamás „nebude bezmocně přihlížet a nepřítel zaplatí vysokou cenu“, pokud Izrael skutečně z východního Jeruzaléma vyhostí desítky Palestinců.

Podle webu Times of Israel se izraelské bezpečnostní služby pokusily Dífa v průběhu let zabít nejméně pětkrát. První takový pokus se uskutečnil v roce 2001, při druhém v roce 2002 přišel o oko. Další útok byl proveden v roce 2006. Při tom byl Díf vážně zraněn a přišel o obě nohy a jednu ruku.

Ministerstvo zahraničí USA Deifa v roce 2016 zařadilo na antiteroristický sankční seznam Specially Designated Global Terrorist (SDGT).

V neděli šéf jižní složky izraelské armády Eliezer Toledano, který hraje klíčovou roli v boji proti Hamásu v Gaze, uvedl, že kromě Dífa může být terčem izraelských útoků i vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. „Muhammad Díf a Jáhja Sinvár byli a zůstávají v hledáčku Izraele,“ řekl Toledano v rozhovoru pro izraelský Kanál 12.

V hierarchii teroristické skupiny je Sinvar druhým mužem, po šéfovi Hamásu Ismaílu Haníjovi. Poté, co byl v roce 1989 odsouzen za únos a popravu dvou izraelských vojáků, strávil desítky let v izraelském vězení.

Izraelští vyšetřovatelé Sinvára označují za „řezníka z Chán Júnisu“, a to kvůli jeho údajným popravám Palestinců, kteří spolupracovali s Izraelem. Sinvár byl v roce 2011 propuštěn z vězení v rámci výměny vězňů mezi Izraelem a Hamásem. V sobotu večer izraelská armáda uvedla, že vybombardovala Sinvárův dům s tím, že sloužil jako „teroristická infrastruktura“.

Sinvár, který je podle izraelských médií považován za radikálního i v rámci Hamásu, je nechvalně proslulý svou klíčovou rolí při zakládání vojenského křídla Hamásu, které spáchalo řadu teroristických útoků proti Izraelcům.

Navzdory svým tvrdým názorům je však Sinvár podle webu Times of Israel nositelem jednoho z hlavních hlasů v Hamásu, který dlouhodobě prosazuje dohodu o příměří s Izraelem.

Izraelští armádní představitelé podle webu Times of Israel věří, že současná operace z velké části dosáhla vojenských cílů – a to podstatného oslabení Hamásu a Islámského džihádu, druhé nejmocnější teroristické skupiny v Gaze. Vojenští představitelé v úterý večer sdělili kanálu 12, že mají v plánu v bojích pokračovat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované