Hlavní obsah

Kdo má v Česku právo na manželství? Poslanci otevřeli kontroverzní zákony

Do Poslanecké sněmovny dorazilo téma homosexuálních sňatků. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

14. 11. 2018 15:50

Poslanci mají v plánu projednat dva návrhy – novelu občanského zákoníku s možností manželství i pro homosexuály a výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavním pořádku.

Článek

Pod novelu občanského zákoníku se podepsalo 46 poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou (ANO). Podle autorů má změna zajistit homosexuálům a jejich dětem stejná práva a důstojnost, jako mají manželé a jejich potomci. S předlohou zároveň souhlasila vláda.

K návrhu na výslovné ukotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě se přihlásilo 37 zákonodárců v čele s lidovcem Markem Výborným. Podle předkladatelů by se tak ochránila rodina.

Jde o článek 32, kde nyní stojí: „Rodičovství a rodina jsou pod ochranou zákona.“ Tuto pasáž by Marek Výborný v Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy, rád změnil.

„Chceme upravit větu na: Rodina, rodičovství a manželství jako svazek muže a ženy jsou pod ochranou zákona,“ vysvětlil už dříve Seznamu návrh úpravy dokumentu.

Zastánci manželství i pro gaye a lesby a ochránci tradičního svazku se setkali ve Sněmovně. Podívejte se na záznam diskuze (Video: Pavlína Kosová, Seznam Zprávy)

Poslanec ANO Patrik Nacher zároveň chystá třetí návrh, a to novelu o registrovaném partnerství se srovnáním práv a povinností pro partnery jako pro manžele.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované