Hlavní obsah

Kdo usedne na Železný trůn? V neděli odvysílá HBO poslední epizodu Hry o trůny

Teaser k poslednímu dílu seriálu Hra u trůny. (Video: HBO)

 

Reklama

19. 5. 2019 17:22

Kultovní seriál Hra o trůny jde do finále. Poslední díl odvysílá HBO v neděli, v České republice se závěrečná epizoda objeví v pondělí. V ní se diváci dozvědí, kdo usedne na Železný trůn. Seriál vychází z knižní série Písně ledu a ohně od autora George Martina.

Článek

Konec Hry o trůny, kultovního fantasy seriálu z produkce HBO, nastane už v neděli, v České republice jej stanice odvysílá v pondělí.

Kabelová televize odvysílá poslední šestou epizodu závěrečné osmé řady příběhu soupeřících šlechtických rodů na fiktivním kontinentě Západozemí. Fanoušci seriálu se tak dočkají rozuzlení příběhu, v němž jde o moc a v některých případech o samotné přežití jednotlivých rodů. Ve hře jsou i životy zbývajících hlavních postav příběhu.

Děj Hry o trůny se odehrává v Sedmi královstvích, o jejichž Železný trůn bojují znepřátelené rody. Do těchto bojů se postupně zapojují i rody toužící po nezávislosti. Poslední členové kdysi velkého rodu Targaryenů se mezitím ocitli ve vyhnanství mimo území království, na kontinentě Essos, a také oni si činí nárok na trůn, který dříve drželi, pro svůj rod.

Anketa

Kdo usedne na Železný trůn?
Jon Snow
29,4 %
Sansa Stark
9,9 %
Daenerys Targaryen
5 %
Tyrion Lannister
9 %
Nikdo
28 %
Někdo jiný
18,7 %
Celkem hlasovalo 1044 čtenářů.

Seriál až do šesté série čerpal z rozsáhlé knižní ságy Píseň ledu a ohně, jejímž autorem je George Raymond Richard Martin. Seriál se jmenuje podle první knihy ságy spisovatele, který se podílel i na vzniku televizního příběhu plného bitev a mytických bytostí, ale především představitelů sedmi šlechtických rodů. Ty pro své mocenské cíle používají všechny dostupné prostředky, včetně politických, dynastických a sexuálních intrik.

Konečnému rozuzlení předcházelo několik epizod, které mnohé skalní fanoušky příliš nenadchly. Někteří je označovali za uměle nastavované oddalování konce, kritizovali zdlouhavé dialogy hlavních protagonistů. Až drsná předposlední pátá epizoda nastolila nečekané otázky a naznačila i možné odpovědi. Předplatitelé HBO jsou natěšení. Může být zabita Arya Stark, které se podařilo přežít masakr v Králově přístavišti i díky záhadné pomoci bílého koně? Není náhodou ona legendární hrdina Azor Ahai? Stane se po smrti královny Cersei jejím novým terčem Daenerys Targaryen? Přežije Jon Sníh?

Svou představu o závěru Hry o trůny předestřel například i renomovaný autor hororů Stephen King. Stejně jako George R. R. Martin nedělá ani jemu problém posílat postavy svých příběhů ve velkém počtu na smrt. King se domnívá, že nakonec zemřou Jon Sníh i dosavadní vládkyně na Dračím kameni Daenerys Targaryen, z níž se v předposlední epizodě vyklubala po předcích šílená panovnice, která za pomoci svého draka zaživa upálí tisíce nevinných civilistů a vzdávajících se vojáků.

Kdo pak ale zůstane, aby nastoupil na Železný trůn? „Jistý malý muž s velkým srdcem,” napsal King na Twitteru. Není pochyb o tom, že má na mysli chytrého trpaslíka Tyriona Lannistera. Stejnou předpověď se slavným spisovatelem sdílejí i další fanoušci série. Mnohým z nich Tyrion přirostl k srdci a přáli by si, aby právě on získal Železný trůn.

Nejrůznějších spekulací se po každém odvysílaném díle vynoří spousta, a přesto v nových epizodách nebývá nouze o nečekané zvraty a překvapení. I když ve čtvrtém díle závěrečné série jedno způsobili autoři nedopatřením. Na stole Daenerys Targaryen, kterou hraje Emilia Clarkeová, se totiž v záběru krátce objevil kelímek kávy z řetězce Starbucks, takže internet měl o zábavu postaráno.

Jednotlivé epizody Hry o trůny sleduje při premiéře v průměru přes 17 milionů diváků, což je nejvíc v historii televize. Divácké rekordy boří série i v České republice. Seriál je navzdory častému zobrazování nahoty a násilí dobře vnímán i kritiky díky hereckým výkonům, komplexnosti postav a nápaditosti děje. Seriál vyhrál celkem 38 televizních cen Emmy.

První řada seriálu odstartovala 17. dubna 2011. Na scénáři se podílelo sedm lidí v čele s hlavními tvůrci, Davidem Benioffem a D. B. Weissem. Autor knižní předlohy, George R. R. Martin, napsal scénář vždy k jednomu dílu z každé z prvních čtyř řad. Seriál se natáčel na Maltě, Islandu, v Chorvatsku či Severním Irsku. Hudba byla nahrána v Praze.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované