Hlavní obsah

Když mi bylo 16, zabil jsem člověka, řekl filipínský prezident Duterte

Filipínský prezident prý vraždil v 16 letech, jeho mluvčí tvrdí, že to řekl v žertu (Video: AP)

 

Reklama

10. 11. 2017 22:42

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v projevu k filipínské komunitě ve Vietnamu řekl, že jako 16letý ubodal člověka. Prezidentův mluvčí později uvedl, že se jednalo o žert.

Článek

„Když mi bylo 16, zabil jsem člověka,“ prohlásil Duterte ve vietnamském Danangu před shromážděním Filipínců. Řekl, že muže ubodal jen proto, že „se na něj křivě podíval“. Své dospívání označil za divoká léta plná rvaček, během nichž „opakovaně končil ve vězení“. O vyjádření prezidenta, které padlo při jeho návštěvě summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), informoval server BBC.

Prezidentův mluvčí Harry Roque později agentuře AFP řekl, že se jednalo o „žert“ a že prezident často sahá po „šťavnatém jazyku“, když se obrací na zahraniční komunity Filipínců.

Na Filipínách vyšly do ulic tisíce lidí, aby protestovaly proti prezidentovi Duterteovi (Video: AP)

V minulosti se opřel do Obamy

Duterte se má během summitu poprvé setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho předchůdce označil za „zkurvysyna“, načež Barack Obama jejich plánované setkání zrušil.

BBC připomněla, že Duterte v minulosti prohlásil, že vyhodil zkorumpované úředníky z helikoptéry, a varoval přitom státní zaměstnance, že pokud zpronevěří peníze, udělá to znovu. Prezidentský mluvčí i toho tvrzení zlehčil, označil to za „městskou legendu“.

Filipínský prezident také dříve řekl, že ve funkci starosty města Davao zabil údajné zločince.

Vraždí ve jménu zákona

Klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně byl boj proti drogám a zločinnosti, jenž se posléze stal i jeho agendou v úřadě. Filipínská policie uvedla, že během kampaně proti drogám zabila téměř 4000 lidí. Více než 2000 osob bylo dále zabito kvůli zločinům, jež s drogami souvisely, napsala BBC.

Západ i mezinárodní humanitární organizace tažení proti drogám a vysoký počet mrtvých kritizují. Poukazují na to, že vraždy, převážně drobných překupníků a vykonávané policií, prezident schvaluje. Duterte dokonce prohlásil, že by „neměl nic proti zmasakrování“ tří milionů drogově závislých Filipínců.

Rozpočet komise pro lidská práva, která má zabíjení během kampaně proti drogám vyšetřovat, byl v září snížen na 1000 filipínských pesos (430 korun). Komise přitom zažádala o 1,73 miliardy filipínských pesos (740 milionů korun).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované