Hlavní obsah

Poslední vyznamenání od Kisky: Pro právničku matky Jana Palacha, herce Abrháma i Žbirku

Vysokými státními vyznamenáními dnes slovenský prezident Andrej Kiska ocenil mimo jiné herce Josefa Abrháma a in memoriam někdejší političku a advokátku Dagmar Burešovou. (Video: Jakub Bernáth, Kristina Nováková, Seznam.cz)

9. 1. 13:30

Slavnostní ceremoniál předávání vyznamenání se konal u příležitosti oslav státního svátku 26. výročí vzniku Slovenska, který připadá na 1. ledna.

Článek

Slovenský prezident Andrej Kiska v úterý ocenil třicítku osobností. Mimo jiné i zpěváka Miroslava Žbirku, herce Josefa Abrháma, in memoriam někdejší političku a advokátku Dagmar Burešovou a rovněž zavražděného novináře Jána Kuciaka.

Burešovou, první českou ministryni spravedlnosti po listopadu 1989 a někdejší obhájkyni disidentů z doby totality, která u soudu zastupovala například matku Jana Palacha, Kiska ocenil za mimořádné zásluhy o rozvoj v oblasti práva a za rozvoj vztahů mezi Českem a Slovenskem. Udělil jí nejvyšší slovenské ocenění pro cizince – Řád bílého dvojkříže.

„Myslím, že si to máma skutečně zasluhuje a jsem ráda, že na ni lidé dneska v dobrém vzpomínají. Myslím, že od pana prezidenta Kisky by to (vyznamenání) přijala velmi ráda,“ řekla novinářům dcera Burešové, Zuzana Špitálská, která vyznamenání od Kisky převzala.

Dagmar Burešová zemřela loni v létě ve věku 88 let.

Připomeňte si osobnost Dagmar Burešové. (Video: Nikola Zwrtková, Profimedia.cz)

Stejné vyznamenání jako Burešová dostal rovněž Josef Abrhám. Devětasedmdesátiletý český herec, jenž má po matce slovenské kořeny, dostal vyznamenání za zásluhy o rozvoj v oblasti kultury, divadelního a filmového umění. Kvůli Abrhámovu náhlému onemocnění vyznamenání převzala jeho neteř.

Pribinův kříž, jež je propůjčován slovenským občanům, kteří se významně zasloužili o hospodářský, sociální nebo kulturní rozvoj země, obdrželi zpěvák Miroslav Žbirka či představitelka slovenského výtvarného umění a rodačka z Olomouce Jana Želibská.

Připomeňte si Výzvu s Miroslavem Žbirkou z října 2017: „Nikdo nevěřil, že Češi budou čtvrtstoletí po rozdělení státu rozumět slovensky. A je to díky písničkám.“ (Video: Jiří Kubík)

Řád Ľudovíta Štúra za zásluhy v oblasti kultury, divadelního a filmového umění, mezinárodních vztahů a za šíření dobrého jména Slovenska v zahraničí udělil Kiska bývalé herečce, političce a diplomatce Magdě Vášáryové. Mezi dalšími, kteří dostali toto ocenění, je zavražděný investigativní novinář Ján Kuciak, a to za zásluhy o rozvoj demokracie a o rozvoj v oblasti žurnalistiky.

„Každé ocenění našeho syna pro nás znamená hodně. Chci, aby to znamenalo hodně i pro Slovensko. Hlavní je, aby se na to (vraždu) nezapomnělo,“ řekl novinářům Kuciakův otec. Právě zastřelenému novináři se ze všech vyznamenaných dostalo při ceremoniálu nejdelšího potlesku.

Obzor Filipa Horkého: Připomeňte si syrové emoce po vraždě talentovaného novináře a jeho přítelkyně. (Video: Seznam.cz)

„Je pro mě osobním potěšením, jménem Slovenské republiky, udělit ocenění 30 lidem, díky kterým je naše země spravedlivějším, slušnějším, lepším místem pro život nás všech. Mohu vyznamenat lidi, kteří v nás vzbuzují hrdost,“ řekl v projevu prezident.

Kiska, jemuž v polovině června končí pětileté funkční období hlavy státu a který se již nehodlá ucházet o znovuzvolení, předával státní vyznamenání naposledy. Loni slovenský prezident ocenil 25 osobností.

„Nechme starého pána, ať tam sedí a vládne.“ Magda Vášáryová v únoru 2018 ve Výzvě o Zemanovi i slovenském exportu Babišovi. (Video: Seznam.cz)

Doporučené