Hlavní obsah

Tip na výlet: Kladrubský klášter

Foto: Shutterstock.com

Kladrubský klášter benediktinů s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Reklama

8. 7. 2020 14:45

Navštivte bývalý benediktinský klášter založený před 900 lety, kde Santini a Dientzenhofer přiložili ruce k dílu. Letní tip Jiřího Pšeničky, redaktora domácí redakce Seznam Zpráv.

Článek

Loni mě docela zaujala návštěva Kladrubského kláštera (u D5 za Plzní, směr Rozvadov). Ten klášter samotný není úplně vzhledný, stále je tam hodně vidět řádění komunistů, byť se pozvolna rekonstruuje. Ale uvnitř je krásný kostel, až překvapivě monumentální a ve velmi dobrém stavu. Ve stylu barokní gotiky, od Santiniho.

Kdo má rád jeho symboliku, bude jistě spokojen. Podobně jako na Zelené hoře. Mimochodem, pokud si pamatuji, tak tam Svěrák točil i film Tři bratři (křest Růženky za přítomnosti sudiček). Moc lidí tam nejezdí, ale určitě to za výlet stojí.

Kladrubský klášter

Kladrubský klášter (německy Kloster Kladrau) je bývalý benediktinský klášter v Kladrubech, nedaleko města Stříbro v tachovském okrese.

V současné době je, s ohledem na podmínky návštěvního provozu na památkových objektech NPÚ v době šíření covid-19, Archiv vůní až do odvolání uzavřen.

Nejbližší parkoviště: Parkoviště Klášter Kladruby

Nejbližší zastávka autobusu: Kladruby, u školy

A kdyby vám návštěva kláštera byla málo: Hned před klášterem na vás čeká okružní naučná stezka, kde se můžete dozvědět jak o klášteru, tak i o krásách a tajích místní přírody. Stezka má necelých 6 km a vede po žlutě vyznačené trase.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované