Hlavní obsah

Slyšení vyvrátilo dva Trumpovy argumenty. Kauza Ukrajina pokračuje

Foto: Reuters

Velvyslanec Gordon Sondland na středečním slyšení.

Reklama

aktualizováno •

Před výbor vedený demokratem Adamem Schiffem předstoupil klíčový svědek v celé impeachmentové kauze. Stálý zástupce USA při EU velvyslanec Gordon Sondland se měl dostat do přímého kontaktu s Trumpovým nátlakem kvůli vyšetřování Bidenů na Ukrajině. Sondland ve středu pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem „něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

Článek

„Velvyslanče Sondlande, dnes jste tady, abyste byl rozdrcen. Ale vy to zvládnete,“ zahájil Devis Nunes několikahodinové slyšení následované přísahou.

Sondlandova slyšení se Bílý dům bál. Velvyslanec byl svědek, který mohl z první ruky potvrdit, že Trump přímo ovlivňoval ukrajinskou zápletku. To by mohlo poukázat na zneužití prezidentské moci.

Sondland tvrdí, že v červenci v kyjevské restauraci zaslechl telefonát mezi Trumpem a diplomatem Davidem Holmesem, ve kterém hovořili o zahájení vyšetřování Bidena a jeho syna. Sondland přímo neřekl, že se Trump na vyšetřování ptal, dodal ale, že „by byl překvapen, kdyby vyšetřování nezmínil.“

„Nepamatuji si přesné podrobnosti, Bílý dům mi nedovolil nahlédnout do přepisu hovoru ani do jiných dokumentů. Ten telefonát z 26. července se mi tehdy nezdál nijak významný. Nepamatuji si, že bych v tomto hovoru zaslechl Bidenovo jméno.“

Nad tím, že Sondland nedostal možnost přečíst si přepis telefonního hovoru, se pozastavil víckrát.

„Zpětnou optikou považuji za velmi, velmi zvláštní, že já, ani velvyslanec Taylor nebo Volker jsme se k přepisu materiálů týkajících se Bidenových nedostali. Teď je tu plno lidí, kteří říkají, že jsou tím telefonátem znepokojení. Se mnou ale tehdy obavy nesdílel nikdo a myslím, že by bylo dobré o nich tehdy vědět.“

Ukrajina věděla o zastavení pomoci už v den telefonátu

Podle šéfky odboru pro Ukrajinu a Rusko na americkém ministerstvu obrany Laury Cooperové, která vypovídala později, Ukrajina věděla, že existuje problém s pozastavením americké vojenské pomoci už v den telefonátu Trumpa s ukrajinským prezidentem Zelenským. Jeden ze zaměstnanců odboru podle ní v den telefonátu obdržel dotaz od ukrajinské ambasády: „Co se děje s vojenskou pomocí USA na Ukrajině?".

To vyvrací jeden z argumentů republikánů, kteří Trumpa hájí s tím, že na Zelenského nemohl skrze zastavení vojenské pomoci tlačit, když o tom ještě Ukrajina nevěděla.

Donald Trump od samého začátku vyšetřování tvrdil, že žádná domluva „něco za něco“, předem stanovené podmínky nebo hrození zastavení vojenské pomoci mezi Spojenými státy a Ukrajinou nikdy nebyla. Jediné, o co podle Trumpa šlo, bylo bojovat s korupcí na Ukrajině a odhalit pravdu z roku 2016. „Lov na čarodějnice,“ rozčiloval se tehdy Trump.

Tento argument zase proděravěl Sondland. Podmínky „quid pro quo“ byly opakovaně ustanovené a přímo objednané Trumpem skrze svého soukromého právníka Rudyho Giulianiho. „Ano, tak to bylo,“ potvrdil Sondland a dodal, že od amerického prezidenta dostal příkaz s Giulianim spolupracovat.

„Nebyli jsme s tímto rozkazem spokojení. Byl jsem přesvědčen o tom, že záležitost Ukrajiny mají řešit lidi z ministerstva zahraničí, ne prezidentův osobní právník. Nicméně jsme se ocitli před možností volby – mohli jsme opustit od úsilí naplánovat telefonický hovor a návštěvu mezi prezidenty, což by bylo nepochybně v zájmu naší zahraniční politiky, anebo jsme mohli následovat prezidentův rozkaz – spojte se s Rudym. Zvolili jsme druhou možnost. Ne, protože by se nám líbila víc, ale protože to byla jediná konstruktivní cesta, kterou jsme měli.“

Sondland se původně snažil zjistit i důvody zastavení vojenské pomoci Ukrajině. Jasnou odpověď ale prý nedostal.

„Dospěl jsem k závěru, že k obnovení bezpečnostní pomoci nedojde, dokud se Ukrajina veřejně nezaváže k vyšetřování Bidenových tak, jak Giuliani požadoval.“

„Namočili se do toho všichni, to nebylo žádné tajemství. Všichni jsme dny před prezidentovým telefonátem dostali email s informacemi. Řekl jsem předem přímo prezidentovi Zelenskému, že je pro Trumpa nezbytné ujistit se, že provede plně transparentní vyšetřování, při kterém nezůstane kámen na kameni.“

Členové komise ohraničili tyto komplikované záležitosti do jedné jednoduché otázky. „Bylo tedy domluveno „něco za něco“?“

„Stejně jako jsem vypovídal předtím, s ohledem na žádost Bílého domu, je odpověď ano. Giulianiho žádost „něco za něco“ znamenala zprostředkování setkání Bílého domu se Zelenským. Požadoval, aby Ukrajina zveřejnila závěr oznamující vyšetřování voleb z roku 2016.“

Prezident Spojených států Donald Trump se od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance distancoval. Novinářům řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil. „Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi.

Reklama

Související témata:

Doporučované