Hlavní obsah

Komentář: Bavorský model po Česku má díry. Ochrání nás před rakouskou cestou?

Martin Čaban
Komentátor
Foto: vláda.cz

Testy ve školách a firmách jsou dobrý nápad. Bez funkčního trasování je to jediná cesta, jak najít nakažené.

Reklama

19. 11. 2021 18:00

Česká mutace „bavorského modelu“ není důsledná, ale je to lepší, než pokračovat ve sledování vládní letargie.

Článek

Tak dlouho jsme se (neúspěšně) snažili ekonomicky přiblížit k Bavorsku, až se k němu přiblížíme alespoň covidově. Že tahle konvergence nevyvolá žádné nadšení, je jasné. Přesto je třeba říct, že česká vláda v demisi pozdě, ale přece přišla alespoň s nějakou sadou opatření, která snad má potenciál děsivý vývoj páté covidové vlny trochu korigovat.

Česká mutace bavorského covidového boje má samozřejmě mnoho děr. Například stále chybí motivace k očkování pro ty, kteří nejsou zavilými antivaxery, ale obávají se, že je vedlejší účinky vakcinace na den nebo dva vyřadí z práce. Na neočkované máme stále jen bič, ale s pozitivní motivací a odstraňováním bariér se stát opravdu nepřetrhl.

Infrastrukturu a dostatečné kapacity spolehlivého PCR testování nedokázala vláda připravit, takže ve školách i ve firmách se bude testovat převážně méně spolehlivými antigenními sadami, přičemž se vláda současně bude tvářit, že antigenní testy jsou fuj a nemohou neočkovaným sloužit jako vstupenka k zakázaným službám.

Nadále se nebudou testovat očkovaní a nebudou muset do karantény, a to ani po rizikovém kontaktu v domácnosti.

Zda jde o fatální nedostatky systému, anebo jenom drobné chybky, samozřejmě nevíme, poznáme to během příštích 14 dnů. Na každý pád je dobře, že se vláda probudila z letargie, nebo možná rezignovala na představu, že už to nějak bez větších pohybů doklepe a odpovědnost přehodí na své nástupce. Stejně tak je dobře, že „lockdown pro neočkované“ neschválila jen tak, ale aspoň se ho pokusila doplnit dalšími opatřeními, jako jsou plošné testy ve školách a ve firmách.

I přes zmíněné nedostatky má masivní testování v současné situaci hluboký smysl. Jestliže hygieny nestíhají trasovat, nezbývá než hledat nakažené „napřímo“ plošnými testy. Fungovat to samozřejmě bude jen za předpokladu, že bude vymáháno striktní dodržování izolací a karantén, což je bohužel opět práce pro poddimenzovanou a nestíhající hygienickou službu.

I další doplňky dávají smysl, byť třeba ošetřovné je v Bavorsku vyšší než u nás a ani česká „izolačka“, jakkoli funguje, nedosahuje kvalit bavorské 100procentní nemocenské. Home office se vláda rovněž nenaučila povzbuzovat jinak než úpěnlivým doporučováním.

Takže v Bavorsku se v pondělí tak úplně neprobudíme. Probudíme se ale v zemi, která tragicky pozdě, ale nakonec alespoň nějak zareagovala na děsivý vývoj v nemocnicích. Pozorovat vládní nečinnost tváří v tvář tragickým prognózám, které se jedna za druhou naplňovaly, už bylo ubíjející.

Premiér Andrej Babiš se dušuje, že se Česko nikdy nevydá cestou Rakouska, které v pátek vyhlásilo nejen totální lockdown, ale i legislativní přípravu na povinné očkování. Je to sebevědomé prohlášení, které může velmi rychle zestárnout, pokud se ukáže, že mezery v „českém modelu“ nechala vláda příliš veliké.

Reklama

Doporučované