Hlavní obsah

Komentář: V Lánech straší Masarykův duch, kdosi prchá oborou k přehradě. Mynář?

Jan Lipold
šéfkomentátor

Miloš Balák vzal novináře na prohlídku Lánské obory a Klíčavy.Video: Lucie Stuchlíková

 

Reklama

26. 8. 2019 14:45

Zámek Lány je oficiálním sídlem prezidentů, což propůjčilo jakousi důstojnost i Lánské oboře. Ta je ve státním zájmu od roku 1921 nepřístupná a stará se o ni Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky.

Článek

Řeč je tedy o penězích daňových poplatníků, o přírodě i o symbolickém místě státu. Kráčí tudy zvěř a o kus dál dějiny. Věkovitý dub, pod kterým Masaryk podepsal Malou dohodu, roste dodnes.

Ředitele lánské správy teď policie navrhla obžalovat z mnohamilionového podvodu při stavební zakázce u přehrady Klíčava. To není jen zpráva o činnosti Národní centrály proti organizovanému zločinu, ale také o skvrně na pověsti prezidentské kanceláře.

Miloše Baláka do funkce bez výběrového řízení jmenoval kancléř Vratislav Mynář. Který pak u poslanců – úspěšně – lobboval za zvýšení rozpočtu prezidentské kanceláře. Právě kvůli pracím na Klíčavě. Vyšetřovatelé podle informací médií dospěli k závěru, že tamní zakázku de facto připravovala firma, která ji nakonec vyhrála. Mělo to být naplánováno včetně předražení o desítky milionů korun.

Podle policie se jedná o „zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.“

Samotný výskyt slova „zločin“ v relativně těsné blízkosti hlavy státu působí nepatřičně. Lánský zámek je v permanenci, prezident tam pobývá a vede oficiální jednání – představa, že o kus dál, stále na hradním území, pátrají detektivové elitního útvaru po milionovém tunelu, je sama o sobě kuriózní.

Případ se netýká jen přímo Baláka a nepřímo Mynáře, ale kompromituje i Miloše Zemana. Výpravnou knihu „Lánská obora v proměnách času“ (zakázku Lesní správy za 1,4 milionu) nejen křtil a velebil („protože je krásná, tak ji budu číst podruhé, a to o Vánocích, protože nikdy jindy na to není čas“). Ale podle MF Dnes také rozdává hradním návštěvám. Publikace začíná Balákovou předmluvou, doplněnou o portrét s loveckým psem.

To všechno dohromady nepůsobí dobře.

Kdyby policie z porušení zákona obvinila správce lesního panství na zámku Balmoral, asi by se Alžběta II. s jeho osobou dvakrát nespojovala. Zejména během těch pěti minut, které by uplynuly mezi obviněním a propuštěním šafáře z královských služeb.

A to je ta správná chvíle, kdy se probudit do tvrdé reality. U nás to chodí jinak. Není možné, aby prezidenta něco „kompromitovalo“. To je kategorie, kterou jsme v politické kultuře zrušili. Scénkou u korunovačních klenotů počínaje, přes přátelství s ex-KGB Jakuninem a čínským poradcem na Hradě konče. Miloš Zeman je nezkompromitovatelný, v tomhle měřítku je Balákova záležitost lapálie.

Vratislav Mynář – na rozdíl od Zemana nevolený státní úředník – to má podobně. Když ho nezkompromitovala neexistující prověrka, lobbing kvůli vodním elektrárnám v Kyrgyzstánu nebo vlastní stavby bez stavebního povolení, může taky držet ochrannou ruku nad Milošem Balákem. A hradní mluvčí jen suše poukazovat na presumpci neviny: „V právním státě vskutku není návrh na obžalobu odsouzením.“ To je neprůstřelná informace: Když přijde podzim, v oboře zlátne listí.

Čekat něco víc je neslušné. Vždyť jsme na dvoře prezidenta dolních deseti milionů.

Reklama

Doporučované