Hlavní obsah

Končící Mayovou nejspíš nahradí „brexitář“ Johnson. Mezi konzervativci nemá konkurenta

Boris Johnson už je podruhé blízko k tomu, aby se stal premiérem a šéfem konzervativců. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

18. 5. 2019 17:38

Britskou premiérku Theresu Mayovou v čele vlády i Konzervativní strany s největší pravděpodobností nahradí Boris Johnson. Potvrdil to průzkum The Times, podle kterého Johnson mezi konzervativci v podstatě nemá konkurenta.

Článek

Největší šance stát se britským premiérem po Therese Mayové má bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Podle v sobotu zveřejněného průzkumu pro list The Times by pro něj hlasovalo 39 procent oslovených členů Konzervativní strany. Na druhém místě skončil se 13 procenty hlasů bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, další možní kandidáti získali podporu jen v jednotkách procent.

Britská vláda je v hluboké krizi kvůli neshodám ohledně způsobu, jakým by Británie měla opustit Evropskou unii. Konzervativci předsedkyni vlády vyčítají, že s Bruselem nedohodla dobrou brexitovou smlouvu. Mayové se prozatím podařilo zabránit vnitrostranické revoltě, když se tento týden dohodla s vlivnými poslanci své strany, že v červnu předloží časový plán vlastního odchodu z pozice lídra konzervativců. V Británii platí, že šéf vládní strany je zároveň vždy předsedou vlády.

Čtyřiapadesátiletý bývalý publicista Johnson, který byl dvakrát zvolen starostou Londýna, patřil k hlavním tvářím kampaně ve prospěch brexitu. Z funkce ministra zahraničí odstoupil loni v červenci na protest proti tomu, jak Mayová vede jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Svou kandidaturu na funkci šéfa Konzervativní strany oznámil ve čtvrtek.

Johnson má k postu premiéra velmi blízko už podruhé. Už se jím prakticky mohl stát v roce 2016, kdy se o něj nejprve úspěšně ucházel, ale na poslední chvíli vycouval. Podle komentátorů dost možná proto, že ho odradila vidina velmi těžkého a nevděčného úkolu – zajistit brexit.

Tento problém však ještě nemusí být tak úplně pryč. Není totiž vůbec jisté, zda Mayová brexit stihne do svého odchodu z funkce vyjednat. Obvzláště ne nyní, krátce poté, co nejnovější jednání vlády s opozicí ohledně kompromisu ztroskotala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované