Hlavní obsah

Kongresové centrum bude mít nábytek z recyklovaných katalogů

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 1. 22:20

Stolky, police nebo židle vyrobené ze starých katalogů bude mít Kongresové centrum Praha (KCP). Navrhnou je designéři Tomáš Rachunek a Matěj Matouš, kteří na přípravě nového materiálu s názvem SKARTO také spolupracovali.

Článek

Nyní postup upravují pro strojovou výrobu. Za tvůrce o projektu ČTK informoval Pavel Novák v dnešní tiskové zprávě.

„Rozhodli jsme se vzít desítky kilogramů katalogů, vytvořených z pogumovaného papíru, který nelze recyklovat a skončil by ve spalovně či na skládce. Tyto katalogy jsme skartovali na drť. Spojili jsme se s restaurátorkou a expertkou na materiály a s její pomocí se nám podařilo vytvořit umělý mramor, jehož základní stavební jednotku tvoří tato papírová drť,“ popsal proces Rachunek. „Po mnoha experimentech se nám podařilo vytvořit deskový materiál, který jsme nazvali SKARTO a následně ho použijeme na vytvoření mobiliáře KCP,“ doplnil designér.

Generální ředitelka KCP Lenka Žlebková pak uvedla, že tvůrci využili katalogy, brožury, obálky či papíry se zastaralými informacemi nastřádané za řadu let. Oslovení designéři pak původně zamýšlený projekt umělecké instalace „pozvedli“ na designérský počin se širším využitím.

První ukázce desky SKARTO na říjnové přehlídce Czech Design Week podle tvůrců předcházely týdny experimentování. Kromě vítězné varianty vznikly ještě další dva prototypy deskovin.

Autoři na výrobu desky 600 mm x 1000 mm x 30 mm použili 45 kilogramů starých papírových katalogů a deset litrů disperzního lepidla. Hrubá deska se po vysušení ořeže, ručně obrousí a vyleští. Proces pak završí penetrace, která zajistí, aby byl materiál nesavý a otíratelný.

V současnosti se designérská dvojice spolu s vývojovým týmem snaží upravit proces pro strojovou výrobu recyklovaných desek. Po prvních testech materiálu připraveného tímto způsobem začnou s návrhy mobiliáře pro KCP.

„Ačkoli designér musí často klienty vést a erudovat, vedení KCP souhlasilo se všemi podněty, které jsme s kolegou Matějem přinesli. Ve výsledku tak vznikne skutečně kvalitní produkt, reflektující hodnoty designu 21. století, včetně respektu k udržitelnosti,“ míní Rachunek. „Náš projekt s KCP sice nedemonstruje finální řešení jako takové, ale může být podnětem pro další designéry, vědce, kutily nebo samotné klienty a širokou veřejnost, aby nad produkty nebo jejich materiálem přemýšleli v širším spektru,“ uzavřel designér.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Kongresové centrum Praha (KCP)

Doporučované