Hlavní obsah

Korupční skandál ohrožuje šéfa Samsungu. Policie chce vysvětlit milionové dary

11. 1. 2017

Šéf Samsungu musí policii vysvětlit, jak firma získávala podporu jihokorejské vlády.

Za zajištění politické podpory své fúze měl Samsung platit přítelkyni prezidentky miliony dolarů.

Článek

Vyšetřování korupční kauzy v jihokorejské vysoké politice zavedlo policii až k vedení společnosti Samsung. Její dědic a viceprezident I Če-jong má policistům vysvětlit podezřelé finanční operace.

Prostřednictvím finančních darů vybraným neziskovým organizacím si měl Samsung zajistit náklonnost Čche Son-sil – ženy, která dlouhodobě přímo ovlivňovala prezidentku Pak Kun-hje, přestože nezastávala žádnou oficiální funkci ve vedení země.

Ovládnout Samsung

Úplatky pro prezidentčinu důvěrnici ve výši 76 milionů korun měly podle vyšetřovatelů I Če-jongovi pomoci ovládnout vedení společnosti. K chystané fúzi dvou divizí Samsungu ale potřeboval politickou podporu, kterou mu měla díky svému vlivu zajistit právě Čche Son-sil.

Firma už dřív uvedla, že zaplatila koně pro dceru Čche Son-sil. Zároveň odmítla, že by si tak získávala přízeň prezidentky. Samsung ale také čelí obvinění, že platil jezdecký trénink dcery prezidentčiny důvěrnice. Kurz absolvovala v Německu. I tento dar v přepočtu za 460 milionů korun měla Čche přijmout výměnou za ovlivňování politiky.

Vedení Samsungu se v uplynulých měsících ohradilo. Firma tvrdí, že sice byla ke kontroverznímu sponzoringu donucena, ale neviděla v něm žádné výhody, a proto ho nepovažuje za úplatek.

Na základě závěrů z výslechu viceprezidenta Samsungu se policie rozhodne, zda bude vyšetřovat kvůli korupci i další lidi z vedení společnosti.

Čche Son-sil je od listopadu ve vazbě a spolu s ní policie vyšetřuje řadu dalších prezidentčiných poradců. Interpol zatkl v Dánsku i její dceru.

Samotnou prezidentku Pak Kun-hje sesadil na počátku prosince jihokorejský parlament. Zda ve funkci zůstane či ne, nakonec rozhodne ústavní soud, který se případem zabývá od začátku ledna a na rozhodnutí má 180 dní. Kauzu provází v Soulu i na dalších místech protesty veřejnosti.

Za odstoupení jihokorejské prezidentky protestoval milion a půl lidí.

I Če-jong je nejvýše postaveným mužem ve společnosti Samsung Electronics. Po smrti svého otce v roce 2014 je považován za ředitele firmy, i když oficiálně zastává pozici viceprezidenta.

Samsung je významnou jihokorejskou společností, která vytváří 17 procent tamního hrubého domácího produktu a celosvětově zaměstnává na půl milionu lidí.

V roce 2015 prodal Samsung 325 milionů chytrých telefonů, čímž na trhu dosáhl podílu 22,4 procenta. V oboru je tak světovou jedničkou, na druhém místě stojí americký Apple a na třetím čínský Huawei.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama