Hlavní obsah

Kupkův obraz ze sbírky prezidenta Beneše se prodal v aukci za 16 milionů

Obraz Pískaři na Seině.

Reklama

2. 11. 2019 16:25

Kupkova díla patří k nejdražším na českém aukčním trhu, do nedávna držel rekord českých aukcí jeho obraz Plochy příčné II., který se prodal včetně aukční přirážky za 78 milionů korun.

Článek

Obraz Pískaři na Seině z raného období tvorby malíře Františka Kupky se na aukci v Praze prodal za 16 milionů korun.

I s aukční přirážkou zaplatí kupec za dílo ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše datované rokem 1907 celkem 19,84 milionu korun. Vyvolávací cena byla 15,5 milionu korun.

Kupkova díla patří k nejdražším na českém aukčním trhu, do nedávna držel rekord českých aukcí jeho obraz Plochy příčné II., který se v květnu v Praze prodal včetně aukční přirážky za 78 milionů korun.

Zhruba před 14 dny se ale dráže prodal obraz Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha – Pohled z křižovnického kláštera. Včetně aukční přirážky stál téměř 78,5 milionu Kč, což je tedy nyní český aukční rekord.

Obraz Pískaři na Seině představuje vyvrcholení Kupkova prvního pařížského období, kdy byl silně přitahován realitou na pozadí rozšířených postimpresionistických motivů. Na díle bezprostředně zaujme čtvercový formát, k němuž se Kupka často vracel v pozdější, abstraktní tvorbě, zejména od počátku třicátých let.

Námět, který si Kupka k obrazu zvolil, patřil k jedněm z nejrozšířenějších v impresionismu a postimpresionismu, kde k němu lze nalézt značné množství příkladů, Pískaři na Seině se zabývalo téměř ve stejné době i několik českých malířů, kteří navštívili Paříž.

Prvním majitelem obrazu Pískaři na Seině byl už zmíněný prezident Edvard Beneš, s nímž byl Kupka v kontaktu díky své výrazné legionářské činnosti během první světové války. Do Čech se obraz vrátil zpět v roce 2008 z Chicaga.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované