Hlavní obsah

Kvůli kácení stromů ve Slavonicích bude na podzim referendum

Foto: Seznam Mapy

Ilustrační snímek.

Reklama

27. 4. 16:18

Porazit některé staré stromy chce radnice, proti ní stojí skupina odpůrců zásahu. Jde především o kácení v březové aleji, kterou tvoří zhruba stovka stromů. Referendum by se mělo konat na podzim souběžně se sněmovními volbami.

Článek

Řadu odpůrců kácení podle starosty Slavonic Hynka Blažka tvoří lidé, kteří ve Slavonicích mají jen rekreační objekty, ale trvale ve městě nežijí. Obecní referendum bude proto ukazatelem názorů místních obyvatel. Podle starosty je to relevantnější a legitimnější postup než názor vzešlý z anket na sociálních sítích. „Zastupuji především lidi, kteří zde bydlí. A chci vědět, jak se k tomu staví právě oni, protože spousta z nich se k projektu staví kladně,“ řekl Blažek.

Slavonice získaly na revitalizaci městské zeleně dotaci více než devět milionů korun z operačního programu životní prostředí. Její součástí je ale hlavně výsadba 333 stromů, 2723 keřů, ošetření 480 stromů a obnova pěšin, trávníků a mobiliáře v parku. „A o tom se bohužel nikde nemluví. Kritici poukazují pouze na kácení,“ řekl starosta.

Břízová alej, kterou chce město revitalizovat, je stará více než pět desítek let. Vzhledem k tomu u některých stromů hrozí i to, že se zlomí nebo je vítr vyvrátí. „A to je představa, která mě skutečně děsí. Jsou to stromy v parku, kde chodí lidi. Pokud by tam větve nebo stromy někoho zranily, tak odpovědnost nese radnice,“ uvedl starosta.

Starosta by se nebránil ani průběžné údržbě aleje, jako je například prořezávání stromů v nebezpečných partiích. „Ale na to prostě nemáme peníze ani lidi. Vím, že velká města takovou údržbu provádějí, ale stojí to miliony korun. Navíc my máme na radnici šest zaměstnanců a těžko to můžeme tímto způsobem dělat,“ uvedl Blažek.

Slavonice se nacházejí poblíž hranic s Rakouskem a od 12. století místem pocházela důležitá zemská stezka mezi Prahou a Vídní. V současnosti ve městě žije přibližně 2300 obyvatel. Ve Slavonicích se v létě pravidelně koná populární kulturní festival, který nabízí řadu vystoupení a filmových projekcí. Akci z velké části organizují pražští umělci, kteří ve městě tráví volný čas nebo zde mají rekreační objekty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované