Hlavní obsah

Kvůli otravě Bečvy kyanidy policie provedla vyšetřovací pokus

Foto: HZS Olomouckého kraje

Ilustrační snímek.

Reklama

17. 11. 2020 21:17

Vyšetřovatelé pomocí netoxického fluoresceinu zjišťují a dokumentují chování neznámé látky v toku řeky, chtějí zmapovat, jak se choval kyanid, který v září do Bečvy unikl. Záznam pořídí pro potřeby soudního znalce.

Článek

Vsetínští kriminalisté pomocí netoxického fluoresceinu zjišťují a dokumentují chování neznámé látky v toku řeky. Fluorescein je syntetická organická látka, takže organismům ve vodě nijak neublíží. Na místě bude pořízen záznam využitelný pro potřeby soudního znalce.

Kyanid vypustil 20. září do řeky dosud neznámý pachatel. Havárie postihla Bečvu pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku po Přerov. Rybáři odvezli do kafilerie přes 40 tun ryb. Katastrofa vzbudila zájem veřejnosti, s postupujícím časem se objevují dohady, proč ani po dvou měsících není jasné, kdo do řeky kyanid vypustil.

Minulý týden o případu diskutovali poslanci. Opoziční zákonodárci poukazovali na to, že případ stále vzbuzuje mnoho otázek, debata však nevedla k žádnému závěru. V pondělí mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová uvedla, že policie na kauzu neuvalila informační embargo, jak uváděla některá média. Policisté ale podle ní nemohou zveřejňovat informace z vyšetřování a vyvracet ani potvrzovat veřejná sdělení jiných.

Policie je také kritizována, že dosud není znám viník otravy Bečvy. „Policejní vyšetřování je nyní zcela závislé na výsledku znaleckého zkoumání. Lhůta na vypracování znaleckého posudku byla s ohledem na množství zkoumaného materiálu stanovena přizvanému znalci na tři měsíce a uplyne 20. prosince 2020. Z objektivních důvodů může být tato lhůta prodloužena,“ uvedla v pondělí Rendlová. Do doby, než budou policii známy výsledky znaleckého zkoumání, nelze podle ní ve věci očekávat žádný větší posun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené