Hlavní obsah

Lékaři v IKEMu dali prvnímu pacientovi umělé srdce. Podívejte se na exkluzivní záběry ze sálu

Česko je díky pražskému IKEMu teprve třetí zemí na světě, kde lékaři dokážou takto složitý zákrok.

První Čech má umělé srdce nové generace. Osm hodin trvalo čtrnáctičlennému týmu z IKEMu, než vyměnil nemocné srdce za umělé. Osmapadesátiletému muži tím zachránili život.

Článek

„Zákrok byl velmi složitý po technické stránce, umělé srdce se skládá z řady součástí a ty je potřeba přímo na sále sestavit,” popsal postup hlavní operatér a přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu Ivan Netuka.

Zdravotní stav operovaného muže je po víc než deseti dnech dobrý, lékaři už ho mohli odpojit od dýchacího přístroje a postupně začne rehabilitovat. Podle zástupce přednosty Kliniky anesteziologie IKEMu Hynka Říhy je teď nejdůležitější chránit pacienta před infekcemi.

„Jeho stav ale odpovídá takto těžké srdeční operaci, je stabilizovaný a systém srdeční náhrady funguje bezchybně,” popsal Hynek Říha.

Podle šéfa Kardiocentra IKEMu Jana Pirka jde pro medicínu o obrovský skok vpřed. „Když jsme 31. ledna 1984 udělali v Institutu klinické a experimentální medicíny první transplantaci srdce v tehdejším Československu, byl to pro nás pomyslný strop lékařských možností a nikdo z nás by nepředpokládal, že za 33 let bude možné implantovat pacientovi srdce umělé,” řekl profesor Pirk.

V exkluzivním videu, umístěném nahoře v textu, uvidíte, jak lékaři umělé srdce připravovali k operaci, a poslechnete si rozhovor se šéfem operačního týmu Ivanem Netukou.

Doporučujeme