Hlavní obsah

Letecký motor v ceně luxusního vozu. Těžíme ze zájmu o bezpilotní létání, říká šéf strojírenského holdingu

O trendu bezpilotního létání s výkonným ředitelem PBS Group Miloslavem Kafkou. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 5. 2019 10:00

Trh teď žádá malé létající prostředky, popsal ve studiu magazínu Byznys Lab Miloslav Kafka, výkonný ředitel PBS Group. „Energetika je pro nás důležitá, ale letectví je pro nás teď zásadní z pohledu potenciálu, zákazníků.” Během posledních měsíců firma vyvinula dva nové typy leteckých proudových motorů.

Článek

Mezi zákazníky jsou soukromí milovníci malých letounů i dronů i polostátní firmy, které se věnují mimo jiné tréninku pilotů – stíhačů. Zakázky pro bojový průmysl tvoří do osmi procent tržeb, upřesnil Miloslav Kafka.

Motory se plně vyrábějí v Česku, konkrétně ve Velké Bíteši. Tamní experti teď pracují na verzi, která může do moře. „Námořní” motor umožní opakované ponory do slané vody. Celkem PBS nabízí pět typů motorů. V loňském roce tamní zakázky narostly o 15 procent na 1,3 miliardy korun.

Miloslav Kafka je výkonným ředitelem PBS GROUP, a. s. V minulosti působil na vrcholných manažerských pozicích převážně českých strojírenských firem. Vystudoval Strojní fakultu Západočeské univerzity v Plzni, kde se zaměřoval na vývoj obráběcích strojů.

Podle čeho firma vybírá, jakých leteckých salonů se zúčastní a kdy jde jen o „předvádění peří”? A jaká budoucnost čeká bezpilotní létání? Dozvíte se ve videu.

Magazín Byznys vysílá TV Seznam každý všední den ve 14 hodin, v reprízách pak v 18:15 a 22:30.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované