Hlavní obsah

Letěl jsem vzduchem a nemohl jsem nic, média přinesla příběhy dalších přeživších z Janova

Zřícený janovský most pohledem z dronu. (Video: AP)

 

Reklama

17. 8. 2018 10:53

Matka držela dceru zcela zasypanou v sutinách za ruku, muže odhodila tlaková vlna, rodina utekla na poslední chvíli do ústí tunelu. Po úterním zřícení mostu v Janově přinesla média několik příběhů lidí, kteří pád mostu se štěstím přežili.

Článek

Za ruku držela svou čtyřiadvacetiletou dceru Camillu, úplně zasypanou sutinami, osmapadesátiletá Marina Guagliatová, kterou trosky uvěznily po hruď. „Hasiči se mnou mluvili a chtěli mě vyprostit, ale neviděli mou dceru, která byla celá zasypaná. Bez ustání jsem na ně křičela, ať mě nechají a postarají se o ni,“ řekla listu La Repubblica na nemocničním lůžku.

V okamžiku neštěstí se matka s dcerou probíraly veteší v ekologickém sběrném dvoře u řeky Polcevera, která teče pod mostem. „Nadšeně sbíráme starožitnosti,“ vysvětluje Guagliatová.

„Dokázala jsem záchranářům popsat, kde přesně dcera je, protože jsem ji pod sutinami držela za ruku,“ vysvětluje žena. Na průběh událostí si příliš nepamatuje, několikrát ztratila vědomí. Všechno jí vyprávěla ve čtvrtek dcera, která už není v ohrožení života. Má ale zlomenou pánev a ruku, zlomená žebra jí navíc propíchly plíci.

Události v Janově sledujeme online:

„Právě jsem přijel pod most, otevřel jsem dveře auta a chtěl jsem vystoupit,“ řekl novinářům Luciano Goccia, když si z kabiny nákladního vozu, která je z větší části slisovaná, přišel vyzvednout věci. „Najednou jsem letěl vzduchem, narazil jsem do zdi, nemohl jsem dýchat, nemohl jsem nic,“ popsal Goccia rychlý sled událostí.

Tlaková vlna jej odhodila o několik metrů. Nákladní vůz je úplně zničený. Část kabiny, kde seděl Goccia, dopadla o poznání lépe. To, že přežil pokládá za zázrak; váží si toho, že může být se svou rodinou. Když pomyslí na ty, co zůstali v sutinách, nemůže prý spát a na zřícený most nedokáže ani pohlédnout. Jezdil po něm den co den, někdy i třikrát. Goccia vyvázl s vymknutým ramenem a pohmožděnou kyčlí.

Bez úhony z místa neštěstí unikli Nicola a Lisa Hentonovi-Mitchellovi a jejich dvě děti ve věku devět a 12 let. Svůj dramatický útěk popsali zpravodajskému serveru BBC. Za hustého deště nejprve pocítili, že auto na mostě sklouzlo doprava. Jeli ale dál a najednou se před nimi rozzářil roj červených světel, ostatní vozy začaly brzdit. Pak se řidiči pokoušeli couvat, lidé křičeli a mávali rukama, vypověděla dvojice.

„Zkoušeli jsme couvat, ale to nešlo. Narazilo do nás auto před námi,“ řekl Nicola. Lidé pak začali italsky křičet „Ven z aut“ a „Utíkejte“. Celá rodina se jala utíkat zpět do tunelu, odkud přijeli. Nad situací prý převzali kontrolu řidiči kamionů, kteří utíkající směřovali do jeho ústí. Uvnitř tunelu našlo úkryt zhruba šest desítek lidí různých národností.

Po úterní katastrofě dosud zemřelo nejméně 38 lidí, devět z 15 raněných je v kritickém stavu. Pod sutinami může být deset až 20 osob, odhaduje janovský prokurátor. Guvernér Ligurie má za to, že záchranáři už patrně žádného přeživšího nenaleznou.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované