Hlavní obsah

Letní havárii lodi u Mauricia mohla způsobit honba za internetem

Foto: Profimedia.cz

Do moře se z rozlomeného tankeru dostalo asi 1 000 tun uniklého paliva.

Reklama

17. 2. 7:54

Kapitán havarované japonské nákladní lodi, jejíž uniklé palivo způsobilo loni v červenci ekologickou katastrofu u korálového pobřeží ostrova Mauricius, se s plavidlem přiblížil k pevnině, aby našel připojení k internetu.

Článek

„Na lodi nebylo žádné připojení k internetu a souhlasil jsem, že zajedu do doku na Mauriciu, aby členové posádky mohli komunikovat se svými příbuznými, protože to pomáhá udržet v týmu dobrou náladu,“ vysvětlil kapitán lodi MV Wakashio, původem Ind, během vyšetřování. Napsal o tom zpravodajský portál BBC.

Kapitán, který byl i se svým pomocníkem zadržen, také sdělil, že ve vodách u Mauricia kormidloval nejméně patnáctkrát a často se k pobřeží přiblížil na 30 námořních mil (necelých 56 kilometrů). V osudový červencový den se však přiblížil až na 5 námořních mil (9,3 kilometru).

Svědci během vyšetřování uvedli, že na lodi probíhala oslava narozenin. Podle některých členů posádky jim kapitán povolil pít, přestože na palubě platil zákaz konzumace alkoholu a drog. Magazín Forbes upozornil, že na lodi se nacházelo jen 20 členů posádky, což je o něco méně, než by na plavidle velikosti MV Wakashio mělo být. Loď měřila na délku 300 metrů, což je pro představu téměř tolik, kolik má na výšku Eiffelova věž.

Loď najela do korálového útesu u Mauricia 25. července. Jeden ze svědků dříve Reuters sdělil, že mauricijská pobřežní stráž se před havárií opakovaně pokoušela s japonským plavidlem spojit a varovat posádku, že nabrala nebezpečný kurz, nedostala však žádnou odpověď.

Kvůli poškození nádrží začalo z lodi po havárii unikat palivo, do moře se ho dostalo celkem asi 1 000 tun. Palivo zasáhlo rozlehlou oblast, kterou obývají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin. V srpnu se vrak lodi rozlomil vedví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované