Hlavní obsah

Liberecký kraj připravuje druhou etapu rekonstrukce silnice na Ještěd

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

16. 7. 21:53

Liberecký kraj připravuje druhou etapu rekonstrukce silnice na Ještěd, hledá dodavatele. Práce na projektu, který včetně DPH přijde na více než 130 milionů korun, by měly začít v příštím roce.

Článek

Na rozdíl od první etapy, která se dělala za úplného vyloučení provozu, bude v tomto případě silnice po většinu doby průjezdná, dopravu tam budou řídit semafory. Zcela uzavřena bude jen při pokládání asfaltu, ten se bude dělat v celé šíři.

Silnice je ve velmi špatném stavu, rekonstrukce úseku plného serpentin přinese podle Svitáka lepší podmínky řidičům. „Dojde k odvodnění komunikace, úpravě křižovatek, zvýšení bezpečnosti, rozšíření vozovky, instalaci svodidel a také k úplné obnově a doplnění stávajícího dopravního značení. K lepšímu se změní i stávající křižovatky, a to na trase Světlá pod Ještědem – Výpřež a také v Křižanech a na Výpřeži, dojde i k úpravě nástupišť pro autobusy veřejné linkové dopravy,“ doplnil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj už opravil část silnice od Liberce na Výpřež, práce začaly loni v červenci, na zimu je firma přerušila a silnice byla průjezdná. Práce tam znovu začaly v dubnu a před prázdninami se podařilo náročnou stavbu za 84 milionů korun dokončit. Po celou dobu stavby byla silnice třetí třídy zavřená. Jde přitom o komunikaci, kterou k cestě na Ještěd hojně využívají turisté, lidé z Podještědí tudy jezdí do Liberce na úřady, za prací i do škol. Když byla silnice zavřená, museli do krajského města po objízdné trase, která je dvakrát delší.

V letošním roce dá kraj do obnovy svých komunikací zhruba 700 milionů korun, z toho asi 200 milionů z vlastního rozpočtu, zbytek z evropských a státních dotací. Je to zhruba o čtvrtinu méně než loni, kdy šlo do krajských komunikací bezmála 930 milionů korun. Obnovy se letos dočkají třeba silnice v Roztokách u Jilemnice, z České Lípy na Kozly, dokončit by měl kraj obchvat Zákup nebo opravu silnice druhé třídy z České Lípy do Dobranova.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované