Hlavní obsah

Lídři EU slíbili Erdoganovi spolupráci, chtějí dodržování lidských práv

Foto: Profimedia.cz

Turecký prezident Erdogan, ilustrační fotografie.

Reklama

6. 4. 21:36

Evropská unie je ochotna posílit obchodní spolupráci s Tureckem, pokud bude pokračovat v současném vstřícném přístupu k partnerům v oblasti východního Středomoří. Zároveň je Ankarou znepokojena.

Článek

Jde zejména o turecké odstoupení od Istanbulské úmluvy a omezování svobody slova a politické konkurence. Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to v úterý prohlásili předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Michel zdůraznil, že v „upřímné“ debatě s Erdoganem hrála velkou roli právě otázka lidských práv.

„Dnes jsme spolu s Charlesem Michelem jasně zdůraznili, že respekt k lidským právům a právnímu státu je pro Evropskou unii zásadní,“ řekla po jednání novinářům von der Leyenová. Podle serveru France 24 uvedli oba představitelé, že je pro bližší vztahy rovněž nutné zaručit „stabilní a bezpečné prostředí“ pro Kypr a Řecko, které jsou členy Unie.

Kritická slova si podle ní v úterý Erdogan vyslechl například kvůli nedávnému tureckému odstoupení od Istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách. EU je podle Michela nespokojena také s omezováním politických stran či svobody projevu. Turecké úřady například v březnu navrhly zakázat jednu z opozičních stran, jejíž předák byl odsouzen za urážku prezidenta.

Lídři unijních institucí v Ankaře zároveň nabídli možnosti rozšíření celní unie, o něž osmdesátimilionová země velmi stojí. Členské státy Evropské unie, která je pro Turecko klíčovým obchodním partnerem, již podle Michela pověřily komisi, aby připravila podrobný návrh. Ve hře je podle něj také možné usnadňování cest mezi unijními zeměmi a Tureckem, které usiluje o zrušení víz pro své občany.

„Náš postup bude progresivní, přiměřený a budeme jej moci vrátit zpět. Doufáme, že se Turecko chopí téhle příležitosti,“ prohlásil Michel s tím, že rozšiřování spolupráce bude záležet zejména na dalších krocích Ankary.

Další snižování napětí mezi Tureckem na jedné a Řeckem a Kyprem na straně druhé je prioritou. Vztahy mezi Unií a zemí oficiálně usilující o členství se zhoršily loni zvláště kvůli tureckému průzkumu těžby poblíž břehů Kypru a řeckých ostrovů, který oba tito členové EU označovali za zásah do své suverenity. Erdogan, který loni opakovaně volil na adresu EU ostrá slova, však letos přišel s výrazně vstřícnější rétorikou a jeho země většinu aktivit ve sporné oblasti ukončila.

Turecko je formálně kandidátem na členství v Evropské unii. Jeho připojení k sedmadvacítce bylo ale pozastaveno. Erdoganova snaha o usmíření přišla podle France 24 po vlně napětí mezi Ankarou a Unií poté, co Turecko přestalo zrazovat migranty od překračování jejich hranic za účelem další cesty do Řecka. Dalším důvodem pozastavení byly zmíněné průzkumy těžby.

Vztahy mezi EU a Tureckem komplikuje také například vojenské angažmá Ankary v Sýrii, Libyi či Náhorním Karabachu.

Michel, který v neděli jednal s novým mezinárodně uznávaným libyjským vedením v Tripolisu, zdůraznil problém spočívající v přítomnosti tureckých a dalších jednotek v zemi. „V této věci máme jeden zásadní vzkaz: všichni zahraniční vojáci musí opustit libyjské území,“ řekl dnes šéf unijních summitů v narážce na turecké vojáky pobývající od loňska v Libyi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené