Hlavní obsah

Lístky na prohlídky vzácné Plzeňské madony budou v online prodeji od pondělí

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

7. 5. 2021 21:58

Západočeská galerie v Plzni (ZČG) zahájí v pondělí v 09:00 on-line prodej vstupenek na prohlídku originálu gotické sochy Plzeňské madony.

Článek

Nejznámější, nejcennější a po staletí nejuctívanější umělecké dílo v Plzni se minulý týden přesunulo z katedrály svatého Bartoloměje o pár set metrů dál do výstavní síně Masné krámy ZČG. Od 20. do 29. května tam bude k vidění jako součást výstavy Nad slunce krásnější. Vstupenky budou v prodeji od 10. května na www.plzenskavstupenka.cz nebo na pokladně infocentra na náměstí, řekla mluvčí ZČG Gabriela Darebná.

„Od 20. do 29. května bude možné výstavu navštívit pouze s předem zakoupenou časovou vstupenkou. Zápůjčka sochy do Západočeské galerie v Plzni je výjimečná příležitost prohlédnout si originál sochy z bezprostřední blízkosti, neboť poté se Madona vrátí zpět do niky vysoko na hlavním oltáři v katedrále sv. Bartoloměje na náměstí,“ uvedla.

Madona plzeňská byla v Praze objednána k roku 1384 německými rytíři, správci farního kostela sv. Bartoloměje, patrně v souvislosti s ukončením významné etapy přestavby chóru kostela. „Vytvořena byla v prostředí pražské katedrální hutě Petra Parléře v úzkém provázání s náboženskou, politickou a kulturní situací závěru vlády Karla IV. a počátku vlády Václava IV. Záhy po vzniku se stala inspirací pro varianty, repliky či kopie, vytvářené od počátku 15. století. Už po husitských válkách byla považována za palladium města Plzně. Její kult se intenzivně rozvinul v baroku a pokračoval po celé 19. století až do 40. let 20. století,“ uvedla mluvčí. Dnes je opět obnovován. Madona je hlavní patronkou plzeňské diecéze a ochránkyní města.

Madona měří 125,5 centimetru a váží 127 kilogramů. Znázorňuje Pannu Marii jako prostřednici spásy. „Je zobrazena v zastaveném kroku, v příchodu s dítětem v náručí. Ježíšek je obnažený, což zdůrazňuje vtělení božího syna,“ řekl spoluautor výstavy Petr Jindra.

Kvůli velkému zájmu veřejnosti bude možné prohlédnout si originál Plzeňské madony v prodloužené otevírací době od 10:00 do 20:00. Otevřeno bude také v pondělí 24. května. Základní vstupné je stanoveno na 120 Kč, zlevněné na 70 korun. „Podle současných vládních nařízení je stanoven maximální počet návštěvníků v expozici, proto jsou vstupenky časově omezeny na 30 minut. Doporučujeme dostavit se na přesný čas zakoupené vstupenky. Návštěva bude umožněna pouze na uvedený časový interval,“ uvedla Darebná.

Výstava byla prodloužena a je možné navštívit ji až do 6. června 2021. Podle mluvčí jde o světový unikát v počtu madon na jednom místě. V expozici jsou také zahraniční zápůjčky ze Saska a Bavorska. „Příprava a realizace byly mimořádně složité. Jde o odborně i finančně nejnáročnější projekt galerie posledních let. Má jasné duchovní poselství, které je o to naléhavější v současném složitém období,“ řekl ředitel ZČG Roman Musil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované