Hlavní obsah

Litoměřice budou mít komunitní zahradu na přání obyvatel

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 7. 2020 23:04

Litoměřice budou mít první komunitní zahradu realizovanou na přání svých obyvatel. Do její výstavby město z participativního rozpočtu investuje 200 000 korun. V tiskové zprávě o tom informovali zástupci města.

Článek

Lidé mohli do konce února zasílat své náměty na projekty, sešlo se jich 17. O devíti vybraných pak hlasovali obyvatelé města. Každý měl dva hlasy, zúčastnilo se 723 lidí, kteří zaslali celkem 1407 hlasů. Vítězným projektem se stalo Komunitní zahradničení ve stínu litoměřických dominant - pohyblivá zahrádka, od obyvatel dostal návrh 312 hlasů. Na druhém místě se pak umístil Hravý a naučný lesopark na Mostné hoře s počtem 241 hlasů.

„Komunitní zahrádka, jak už název napovídá, sdružuje komunitu lidí, kteří chtějí společně pěstovat ovoce, zeleninu či bylinky, ale sami k tomu nemají vlastní prostor. Mají obvykle formu vyvýšených záhonků, které si obhospodařuje každý sám. Výsledkem společné péče je pak zdravá, lokální, biozelenina, kterou si může každý od semínka ‚vymazlit‘ a odnést domů,“ uvedla spoluautorka vítězného námětu Martina Žilková.

Kromě samotného zahrádkaření jsou komunitní zahrádky trendem, který vrací život do veřejného prostoru. Nabízí místo pro pořádání workshopů pod širým nebem, což přispívá k utužování vztahu místních k ekologii a lokální produkci a buduje vztah dětí k přírodě. „Za pěkného počasí je navíc možné využívat zahrádku i jako prostor pro společné tvoření, grilování či setkávání se sousedy,“ dodala Žilková.

Komunitní zahrada vznikla nedávno například v Kadani na Chomutovsku na pozemku nevyužívané zahrady, kde dříve hospodařila zemědělská škola. Komunitní zahrada funguje od roku 2017 také v Ústí nad Labem.

Reklama

Doporučované