Hlavní obsah

Macron vyzval členy EU k solidaritě s jižními státy, které čelí návalu běženců

Video: Jolana Humpálová, AP, Reuters

 

Reklama

6. 9. 2018 23:15

Země na jižní hranici EU podle Macrona nadále mají základní odpovědnost za přijíždějící migranty, ostatní státy evropského bloku je však podle něj musí podpořit finančně a logisticky, aby byly schopny situaci zvládat.

Článek

Evropská unie musí být solidární se svými jižními členy, tedy s Itálií a se Španělskem, kam nyní nejvíce přicházejí migranti z Afriky. Unijní podpora má sloužit k tomu, že tyto státy budou plnit své povinnosti, které jim z unijních pravidel v souvislosti s migrací plynou. Při čtvrtečním setkání v Lucembursku se na tom s premiéry Nizozemska Markem Ruttem, Belgie Charlesem Michelem a s domácím Xavierem Bettelem shodl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Společně chtějí na neformálním summitu EU k migraci koncem měsíce v rakouském Salcburku navrhnout konkrétní finanční podporu africkým zemím výměnou za jejich snahu co nejvíce migrační tlak na Evropu omezit.

Na posledním summitu se státy evropského bloku po dlouhé debatě poměrně obecně shodly na vzniku center, která mají umožnit rychle určit, kdo z příchozích má právo na azyl v Evropě a kdo má být vrácen zpět. Řím, kde je nyní vláda protimigrační Ligy a Hnutí pěti hvězd, by rád viděl změnu pravidel a společnou odpovědnost celé Unie za příchozí. Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který za protimigrační politikou Itálie stojí, v minulosti kvůli sporům o řešení migrační krize označoval francouzského prezidenta za „pokrytce a tlučhubu".

Macron v Lucembursku obecněji varoval, že v Evropě nastává konflikt mezi těmi, kdo si přejí udržet a rozvíjet otevřenou a spolupracující EU, a „novým nacionalismem". Jeho návštěva Lucemburska předchází páteční schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Marseille.

Francouzský prezident, který nastoupil s výraznými plány reformy EU, se opakovaně prezentuje jako hlavní oponent protimigračních a nacionalistických politických směrů řídících dění v Itálii či v Maďarsku. „Nacionalisté navrhují, ať se nepřijímá nikdo, ať nerespektujeme právo na azyl. To jde zcela proti evropské historii i hodnotám. Taková řešení nejsou ani lidská, ani efektivní," prohlásil Macron.

Podle nizozemského premiéra Rutteho by se EU v Salcburku měla domluvit, že africkým státům nabídne dohody podobné těm, které v roce 2016 prakticky zastavily příchody migrantů z Turecka do Řecka. Belgický předseda vlády Michel se zase zmínil o vzniku evropského „Marshallova plánu" pro Afriku.

Při podvečerním setkání s občany v sále lucemburské filharmonie se Macron vyslovil pro jednoznačný postup vůči těm zemím EU, které porušují pravidla právního státu.

Evropská komise se po měsících vleklých diskusí s Varšavou loni v prosinci obrátila na členské země EU, aby rozhodly o tom, zda v Polsku hrozí kvůli reformě soudnictví závažné a systematické porušování právního státu. V Unii je tak vůči některé členské zemi poprvé použit postup podle článku sedm unijní smlouvy, na jehož konci mohou být státu teoreticky pozastavena hlasovací práva bloku. O tom, zda by Unie měla podobný postup použít také vůči Maďarsku, bude příští středu hlasovat europarlament.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované