Hlavní obsah

Macron začal úřadovat. Novou vládu sestaví starosta města Le Havre, rozhodl

Do čela francouzské vlády se má postavit Édouard Philippe, pravicový starosta města Le Havre. (Video: Marie Vladyková)

 

Reklama

15. 5. 2017 16:30

Francouzský prezident Emmanuel Macron pověřil sestavením nového kabinetu šestačtyřicetiletého Édouarda Philippea.

Článek

Volba premiéra je prvním z klíčových rozhodnutí nového prezidenta Macrona, který se úřadu ujal v neděli. Pověřený předseda vlády Édouard Philippe je nyní poslancem za pravicové republikány. Patřil do týmu bývalého premiéra Alaina Juppého, považovaného za vůdce umírněného křídla republikánů.

Philippe v čele vlády vystřídá socialistu Bernarda Cazeneuvea. Podle médií zapadá do Macronovy snahy ukončit tradiční dělení francouzské politiky na levici a pravici, respektive do hledání rovnováhy mezi oběma křídly v táboře vítěze prezidentských voleb před červnovými parlamentními volbami.

Agentura Reuters označila Macronovo rozhodnutí vybrat si premiéra mimo vlastní stranu za bezprecedentní v poválečné Francii. Jmenováním konzervativního premiéra si Macron rozšiřuje základnu a oslabuje své odpůrce.

Společně s designovaným předsedou vlády prezident vybere 15 členů kabinetu. Jejich jména budou známa zřejmě v úterý.

Dlouhé čekání na oznámení jména nového premiéra, které se zprvu očekávalo ještě dopoledne, si novináři krátili vymýšlením více či méně povedených žertíků na sociálních sítí, včetně možnosti, že jméno šéfa nové vlády zůstane utajeno po celé volební období.

Ještě dnes se má francouzský prezident setkat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na schůzce v Berlíně, kde se pokusí oživit francouzsko-německé spojenectví a evropskou spolupráci.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované